Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Řecký návrat do starověku

Evropa

  9:04
Není den, kdyby se neobjevila nová zpráva popisující zmatky na řecké politické scéně. Jeden den světové agentury píší o tom, že svitla naděje na vytvoření koaliční vlády, druhý že naopak tato naděje pohasla.

Premiér Lucas Papademos a předsedové stran jednají v Aténách o osudu Řecka. foto: Reuters

Vypadalo to, že si člověk nemůže být ničím jistý, každé prohlášení řeckého politika bylo potřeba brát s rezervou a „nenaskakovat“ hned na první vyjádření: „Myslím, že máme hodně společného a dohodneme se.“

V úterý se totiž Řekové na novém kabinetu po volbách nedohodli.  Předčasné volby se proto uskuteční již 17. června. Zarazil mě nicméně následující paradox – 300 nově zvolených poslanců se sešlo ve čtvrtek na ustavující schůzi.

Byli mezi nimi i zástupci neonacistické strany Zlatý úsvit, kteří do jednacího sálu vpochodovali jako vojenská jednotka. A poté údajně při skládání přísahy předvedli pozdrav velmi podobný tomu nacistickému. Zajímalo by mě, co tam pak všichni ti poslanci dělali celý ten den, tedy kromě skládání přísah. Protože pozor: už v pátek se tento parlament zase rozpustil právě kvůli předčasným volbám. Nově zvolení poslanci se tedy sešli pouze jednou. Každopádně, kdo si dá do životopisu: byl jsem jeden den poslancem? Také si říkám: jaké asi zákonodárci dostanou odstupné, na co mají nárok? Neudělali vůbec nic, ale aspoň šest měsíčních platů? A doživotní imunita? Můžu jen doufat, že takto to v Řecku nefunguje.

ČTĚTE TAKÉ:

Co můžeme čekat od voleb, které se uskuteční za měsíc? Nemusí být vůbec žádnou jistotou, šéf socialistické strany PASOK se již nechal slyšet, že pravděpodobnost opětovného rozdrobení hlasů a nemožnosti sestavit koalici tu je opět obrovská. Podle jedněch průzkumů sílí Koalice radikální levice (SYRIZA), která teď skončila druhá, nicméně dělá si naděje na vítězství.

Kdyby nějak přesvědčivěji vyhrála, a pak jí podpořila ještě Demokratická levice a možná někdo další, mohli by levicoví radikálové sestavit kabinet. A v tom případě by byla jasná další cesta Řecka – ven z eurozóny. Podle jiných průzkumů ale naopak získávají další voliče hlavní proevropské strany – konzervativní Nová demokracie a socialistický PASOK. Jejich vláda by znamenala, že budoucnost Řecka v EU má ještě naději. Že je situace opravdu nahnutá, ukazují i zprávy z jednotlivých unijních zemí a z Bruselu, kde už se začíná šuškat o přípravách na odchod Řecka z eurozóny. I Řekové doma jsou nervózní a hromadně vybírají své úspory z bank. Těžko říct, co se bude dít za měsíc. Dost překvapivý je i nedávný průzkum, podle kterého by se 54 procent Řeků smířilo se ztrátou eura, kdyby to znamenalo, že jinak by na jeho záchranu museli vynaložit úsilí, které by překročilo „únosnou mez“.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Těžko říct, co si pod tímto pojmem představit, nicméně zdá se, že návrat Atén k drachmě už se nejeví jako úplně nereálný. Co by se totiž jinak muselo stát? V Řecku by musely vyhrát proevropské strany a sestavit vládní koalici. Ta by sice pokračovala v úsporách (aby uspokojila EU a MMF), zároveň by ale tato opatření nemohla být tak drastická (aby uspokojily pobouřené obyvatelstvo). Dá se to ještě ukočírovat? Asi nejlépe současnou situaci shrnuje hláška, která se nyní šíří po sociálních sítích: Řecko kolabuje, Íránci začínají být agresivní a italská politika je jeden velký zmatek. Vítejte zpátky v roce 430 před naším letopočtem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.