Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Totalitní Londýn

Názory

  12:48
Milton Friedman, slavný liberál, který zavedl novodobé otroctví: placení daní každý měsíc. Emil Zátopek, slavný maratonec, který královskou trať na 42 195 metrů běžel jen dvakrát za život. Británie, v níž se zrodila Magna Charta Libertatum, uspořádala hry, které jsou v mnoha ohledech sešněrovanější než ty v Pekingu.

Emil Zátopek opanoval v roce 1952 olympijské hry v Helsinkách, ve stejném roce nastoupila na ministerstvo vnitra nejdéle sloužící úřednice foto: ČTK

Spojené království má, díky Zákonu o olympiádě, svůj vlastní Slovník zakázaných slov a symbolů. Pokud použijete v byznysu více jak dvě slova ze seznamu, nejenže vás zažalují hlavní sponzoři her, ale přijde na vás olympijská policie. V seznamu jsou slova jako “zlato”, “bronz”, “stříbro”, “hry”, “2012”... Sportovci mají přesně nakázáno, co směji říkat do novin, psát na Facebook a na Twitter. V Británii není málo těch, kteří tvrdí, že co se týče množství vojáků, těžkých zbraní a zejména cenzury jsou na tom hry v Londýně hůř než ty v totalitním Pekingu.  

Slavný maratonec Emil Zátopek běžel za svůj život pouze dva maratony, a hned tím prvním získal třetí zlatou olympijskou medaili - poté, co pár dní předtím vyhrál na pět a deset kilometrů. Stalo se přesně před šedesáti lety, a o podobný “hattrick” se už nikdy nikdo na olympiádě ani nepokusil, natož aby získal jakoukoliv medaili.

Ještě podivuhodnější je běžcův životní příběh:  zatímco v tréninku a na závodech měl Emil Zátopek jasno, v občanském životě bloudil jak ztracený orientační běžec. Spolu s ostatními žádal smrt pro Miladu Horákovou, získat dvě zlaté medaile byl jeho socialistický závazek, přemlouval své západní sportovní kolegy k podpisu Moskvou režírovaných petic, poté velmi aktivně podporoval Pražské jaro, podepsal i “ostrý” manifest Dva tisíce slov, aby svůj podpis poté zase odvolal....

Jméno Petera Thiela jste již možná slyšeli. To je ten chlápek, který nadělal miliardy dolarů v platebním systému PayPal, včas investoval a včas prodal podíl na Facebooku, založil i “profi” síť LinkedIn a v posledních letech se proslavil tím, že rozdává sto tisíc dolarů mladým nadšencům, kteří mají smělý projekt a jsou kvůli němu ochotni opustit univerzitu. A tenhle vizionář a obchodník Thiel teď strká peníze do umělých ostrovů, na nichž se v mezinárodních vodách (tedy mimo dosah práva států) pokoušejí lidé založit “skutečně svobodná společenství”. Šílenec? Ano, ale milionové investice do Facebooku vypadaly kdysi podobně šíleně....

O tajuplných ostrovech svobody, o Zátopkově velkém příběhu a velkém výročí, o uctívaném liberálovi Miltonu Friedmanovi, který nám všem zavedl průběžné placení daní každý měsíc, o zločinu jménem lázně Kyselka, o velkém sporu o hodnotu fotografií uctívaného Jana Reicha, který právě vystavuje na Hradě a o mnoha dalších věcech - 12 stran přemýšlivého čtení jménem sobotní Orientace.  

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.