Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Jít, či nejít?

Názory

  7:51
Koalice s penzijní reformou přejela Senát, prezident veto neuplatní, jedna z nejsložitějších změn posledních dvaadvaceti let začne platit – a krom opoziční hrozby "zrušíme a změníme" ticho po pěšině. Vrací se tak otázka: Nepřehnal to Nečas? Neměl hledat "širší shodu", aby změna důchodů přečkala i změnu vlády?
Spoření na důchod - ilustrační foto

Spoření na důchod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyvedení tří procentních bodů ze společného balíku je nejopatrnější reformou, s jakou se lze ve světě potkat. Přisypání ke třem erárním dvě procenta soukromá dokazuje, že peníze v celém důchodovém systému přibudou. A pod tlakem opozice vláda také na poslední chvíli ponechala spoření zcela dobrovolné. Sečteno: koalice nachystala umírněnou změnu. Krajně umírněnou, chtělo by se říci.

Tohle vše počtář Bohuslav Sobotka ví. Ví také, jak útok maďarského premiéra Viktora Orbána na soukromé spoření oslabil Budapešť ve světě. Proč to tedy Sobotka dělá? Ví, že vidina lepší penze je obrovskou pákou, která bude přichylovat voliče k pravici. Peněženka rozhoduje, v zemi střádalů obzvláště. Levicové "zrušíme a změníme" znamená jen snahu nejasnými výroky zasít mezi lidi pochyby a váhání. Obyčejná cynická česká politika.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.