Lidovky.cz

WEISS: Florida nad Vltavou

Názory

  7:11
Evropané mívají ve zvyku dívat se na americkou civilizaci svrchu. Pokud jde o volby, je jejich pocit nadřazenosti oprávněný. Americká vláda, založená na tradici nedůvěry k centrální moci, nevede stálou evidenci obyvatel ani volby přímo neorganizuje, takže se v různých státech i okresech používají různé metody hlasování.

Petiční archy (ilustrační foto) foto: ČTK

K volbám dlouho patřily masové podvody, dodnes k nim přináleží mnohahodinové fronty. Anabáze na Floridě v roce 2000 byla jen extrémním případem toho, co se odehrává víceméně při každých volbách.

Špatný start přímé volby prezidenta

Naše občanské průkazy, trvalá bydliště a evidence obyvatel prostor pro podvody omezují. Volební systém je jednoduchý, ustálený, a proto velmi robustní, takže při všech stížnostech na kvalitu naší demokracie zpochybňovat výsledky celostátních voleb prakticky nikoho nenapadlo.

Až doteď. Přímá volba prezidenta je vskutku přelomová - poprvé od prvních svobodných voleb v roce 1990 si koleduje o vyslání pozorovatelů OBSE. Jsme zvyklí na okrskové volební komise, v nichž sice sedí obyčejní chybující lidé, ale kontrolují se navzájem, postupují podle jasných pravidel a my si umíme představit, co tam dělají, takže jim důvěřujeme.

ČTĚTE TAKÉ

Ale že by se teď měl přístup k volbám točit na tom, jak vyhodnotí autentičnost podpisů nějací najatí agenturní zaměstnanci, o nichž nic nevíme? To nebudí důvěru, vždyť na pravosti podpisu se někdy neshodnou ani soudní znalci. Velice snadno si lze představit, že tento proces nějaký ukřivděný uchazeč napadne soudně. Méně snadno už, jakou nápravu soudci zjednají a zda to mohou stihnout včas. Zdá se, že poslanci skutečně schválili přímou volbu, aniž by si připouštěli, co dělají.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.