Lidovky.cz

PETRÁČEK: Grázlové místo Lea Poppera

Názory

  16:13
Podomní obchodníci mají nostalgické kouzlo v literatuře i filmu. Leo Popper, prodávající vysavače Lux, je stále populární postavou. Jenže od té doby zapracovala ironie osudu. Právě ta generace, jíž Popper oživuje mládí, se až příliš často ocitá v hledáčku podomních obchodníků 21. století. Nostalgii vystřídaly tvrdé praktiky, vyděračské manýry i krádeže.
Klamavý podomní prodejce.

Klamavý podomní prodejce. foto: Shutterstock

Podomní prodej už nesymbolizuje atmosféru starých časů a příběhů Oty Pavla, ale zranitelnost seniorů v době, která přeje tvrdým a bezohledným hráčům. Je dobře, že se proti tomu postavily i radnice malých měst. Společnost, která podráží svobodu podnikání, je na cestě ke ztrátě konkurenceschopnosti. Ale společnost, která kvůli podpoře podnikání rezignuje na ochranu seniorů, je na cestě do pekel. To je hlavní důvod regulace podomního prodeje.

Radnice menších měst si v posledních letech vysloužily cejch jisté xenofobie. Když vydávaly vyhlášky umožňující zákaz pobytu, konzumace alkoholu, piknikování na louce, posedávání na zábradlí a kdovíčeho ještě, budily dojem, že si hrají na šerify ve stylu „Já jsem zákon“.

Zákaz podomního prodeje je jiný případ. Neomezuje základní práva, jako je svoboda pohybu. Netýká se předem vybraných skupin. Není to vyhláška, ale tržní řád. Nemotivují ho osobní preference, ale ochrana seniorů. A to je dost civilizovaný důvod.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.