Lidovky.cz

WEISS: Presumpce korupce

Názory

  9:52
Lze se vůbec divit, že rozhlédne-li se občan po státních zakázkách, předpokládá, že jsou zbabrané, ne-li zkorumpované, dokud není dokázán opak? Podivný vztah mezi tímto státem a firmou Kapsch je toho exemplární ukázkou.

Mýtné brány a Kapsch. foto: Reprofoto

Už při zadávání zakázky – v roce 2005, za Paroubkovy vlády a lidoveckého ministra dopravy Šimonovského – se stala veřejnou informace, že použitá technologie je zastaralá a náklady na provoz systému, jež si bude dodavatel strhávat, budou vyšší než u srovnatelných systémů ve světě.

Zpráva NKÚ nyní potvrzuje, že u Kapsche zůstala z peněz, které stát vytahuje dopravcům z kapes a zvyšuje tak náklady podnikání v zemi, celá polovina. Za tu dobu proběhly dvoje volby a před každými z nich aspoň nějaká strana slibovala, že kontrakt přehodnotí. Po volbách pak nová garnitura zjistila, že nechce či nemůže. Maximálně se podařilo vyhnout různým novým přídavným fikanostem, na něž se dodavatel snažil stát nalákat.

Vlády v minulosti aspoň zrušily nějakou zapáchající zakázku předchozí garnitury, než samy vytvořily nové problémy – Špidlova vláda zařízla PPP projekt dálnice D47, Nečasova zarazila ekotendr.

Mýtné má pozoruhodnou nadstranickou výdrž. Je otázka, zda je to jenom tím, že se Kapschi podařil technologický „lock-in“ – systém je na současné technologii tak závislý, že vyměnit ji za jakoukoli jinou by teď už vyšlo dráž. Anebo zda v tom hrají roli nějaké jiné důvody. Spolupráce státu a soukromého sektoru je problematická všude a je o to horší, o co slabší je integrita politiků, státní správy i konzultantů a akademických expertů, kteří ochotně poslouží studiemi a posudky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.