Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Proč?

Názory

  13:39
Na fotbal či na sport obecně přispíváme všichni, ať chceme, nebo ne, jako daňoví poplatníci. Co s penězi dělají sportovní funkcionáři, do toho nám nic není. A vlastně ani státu, protože jeho možnosti dohledu nad sportem jsou omezené, i zásluhou mezinárodních sportovních svazů. Stát se může snažit pečlivěji kontrolovat a možná do budoucna striktněji specifikovat, za co mohou a nemohou fotbalisti (sportovci obecně) utrácet státní podporu.
Fotbal - ilustrační foto

Fotbal - ilustrační foto foto: ČTK

Stát je ze hry vyřazen mezinárodními regulemi, občané mimochodem. Sportovce nezajímá, co si o nich společnost myslí, když vyhrají cokoli, jsou miláčky národa. Když se nedaří, fanoušci jim spílají, ale nikdo si netroufne vystoupit s návrhem: přestaňme dotovat bafuňáře. Přitom by to bylo přirozené a logické. Peníze by se neposílaly svazům, ale třeba obcím, které by za ně zřizovaly či udržovaly sportoviště a třeba i dotovaly místní oddíly. Nebojte se, i estébáci a cynici lačnící po velkých penězích by si přišli na své, třeba hlavní město Praha by své miliony jistě rádo utopilo v nějakém „omylu“.

Sport podporujeme proto, že je zdravý a, jak se někteří zpozdilejší z nás domnívají, podporuje i jisté charakterové vlastnosti. Zakladatelé tělovýchovy v téhle zemi o tom i dost psali. Realita nynějších sportovních svazů a jednotlivých oddílů je jinde.

K čemu může mládež vychovávat organizace, která si do vedení vybere estébáka? K cynismu a bezskrupuloznosti. A skvěle je naučí schovávat se za ty poctivé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.