Lidovky.cz

Proti ztrátě paměti aneb Nezapomínejme na zvěrstva komunistů

Názory

  18:50
Před třiašedesáti lety, 27. června 1950, zavraždili představitelé Komunistické strany Československa Miladu Horákovou. Dnes je toto datum zaznamenáno v kalendáři jako Den památky obětí komunistického režimu – osud Milady Horákové symbolizuje všechny zmařené a poničené životy.

Soudní proces s Miladou Horákovou foto: ČTK

Na popravištích, při brutálních výsleších, v kriminálech, v pracovních táborech i na československých státních hranicích zemřely v letech 1948–1989 tisíce lidí. Více než dvě stě tisíc osob bylo odsouzeno a dlouhodobě vězněno, přes čtyři sta tisíc občanů bylo vyhnáno do exilu. Rozsáhlá perzekuce postihovala celé rodiny.

Je přirozené, že lidé podvědomě vytěsňují nepěkné vzpomínky, zapomínají na to špatné, co je v životě potkalo. Znepokojuje nás však, že se čím dál silněji prosazuje morálně relativistický pohled na minulost. Jako by českou společnost v posledních letech postihovala ztráta paměti, která vyhovuje jak těm, kteří nemají čisté svědomí, tak různým demagogům a manipulátorům.

Proti ztrátě paměti!

Opakovaně nastolovaná polemika, zda označit režim pod vládou KSČ jako totalitní, autoritativní, nebo socialistickou diktaturu, nesmí překrývat to podstatné: skutečnost, že u nás až do roku 1989 existoval politický systém založený na společenské a individuální nesvobodě, že stát byl devastován ekonomicky, ekologicky, právně i morálně a že byl podřízen zájmům sovětského impéria.

Při příležitosti významného dne chceme vzdát úctu všem obětem a aktivním odpůrcům komunistického režimu, všem lidem, kteří v těžké době zůstali věrni ideálům demokracie a svobody. Chceme také znovu připomenout, jak se komunistická ideologie (nejen u nás) projevila v praxi. Trvalý antikomunistický postoj považujeme za stejně důležitý jako například antinacismus nebo antirasismus.

ZPOVĚĎ ESTER JANEČKOVÉ:

Zkreslující, účelové či vysloveně lživé interpretace nedávných dějin jsou nebezpečné. Urážejí oběti i odpůrce komunismu, mohou snadno ovlivnit i ty, kteří nemají s obdobím před rokem 1989 žádnou osobní zkušenost. Uvědomujeme si, že současnost přináší řadu problémů. Přesto je potřeba se vracet k minulosti, neboť se s jejími následky v mnoha oblastech potýkáme dodnes, politickou sférou počínaje a korupcí konče. Zlehčování minulosti nás činí zranitelnějšími a méně schopnými rozeznávat aktuální hrozby.

Jsme tedy rozhodně PROTI ZTRÁTĚ PAMĚTI.

Tržiště paměti

Tylovo náměstí, Praha, čtvrtek 27. června 12:30 – 18:00 hod.

Účast pamětníků:

12:30 - 13:30 Karel Havelka

12:30 - 14:30 Hana Truncová, Oldřich Čapka

12:30 – 15:00 František Teplý

12:30 – 16:00 Zdeněk Kovařík

12:30 – 18:00 Dalibor Coufal (PTP), Marie Janalíková, Jana Mundilová, Miroslava Bočková (Dcery.cz)

13:30 – 15:30 Augustin Bubník

14:30 - 16:30 František Šedivý

15:00 – 16:00 Leo Žídek

16:00 - 17:00 Věra Roubalová

16:00 – 18:00 Pavel Horák

17:00 – 18:00 Václav Malý

 

Pamětníci, kteří potvrdili účast, ale ještě čekáme na potvrzení času: Jiří Stránský, Petr Placák, Julie Hrušková, Ladislav Trejbal.

 

Účast známých osobností:

Účast již potvrdili Barbora Poláková, Marie Rottrová, Ester Kočičková, Bára Hrzánová, Lejla Abbasová, Natálie Kocábová, Ester Janečková, Ondřej Vetchý, Oldřich Novotný, Jan Přeučil. S dalšími jednáme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.