Lidovky.cz

Peškova předvolební trafika: o ODS ani muk i Česku hrozí 'svinčík'

Názory

  14:32
PRAHA - Necelý týden před volbami přináší čtení novin překvapení dvojího druhu. Jednak je to pro mnohé možná spíše příjemné zjištění, že jejich stránky nejsou zahlceny volebními tématy, jak by se dalo čekat. A pak je to dosti překvapivý – anebo možná vlastně nepřekvapivý – fakt, jak málo toho je ve všech sobotních denících o ODS.

Předseda ODS Martin Kuba. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Pro jistotu jsem noviny prolistoval ještě jednou, ale skoro nic – žádné velké články, žádné rozhovory a na rozdíl od ostatních stran ani žádná volební inzerce. „ODS se nachází v troskách,“ nabízí pro občanské demokraty pochmurné vysvětlení politolog Bohumil Doležal v předvolební debatě, kterážto se nachází v příloze Lidových novin Orientace.

Ještě, že na ODS nezapomněli jejich političtí odpůrci, kteří je do několika článků propašovali alespoň v citacích.

To se týká například šéfa ČSSD a "tak-rád-by-premiéra" Bohuslava Sobotky. S ním vyšly hned dva velké rozhovory, a to v regionálních Denících a vcelku očekávaně v Právu. V obou případech se řeč stočí i na oblíbené předvolební spekulování o možných koalicích.

Sobotka: O ANO se bojím opřít vládu

A Sobotka v obou případech se čtenáři (a potažmo voliči) hraje oblíbenou hru na škrtání vylučovací metodou. Takže nejdříve citace z Deníku: „Sociální demokracie v žádném případě nevytvoří vládu s ODS či TOP 09.“ Výborně, dva křížky. A dál si vypomůžeme pro změnu citací ze Sobotkova celostránkového rozhovoru pro Právo: „A pokud jde o strany typu ANO, nevíme přesně, kdo všechno se dostane do sněmovny a v jaké síle. Já se pouze obávám o takové politické strany opřít vládu.“ Takže otazník. A co strach z komunistů? „Nebráníme se myšlence, že by naše jednobarevná vláda získala podporu KSČM.“ Takže vykřičník.

Nepřehlédněte

Zůstaňme ještě chvíli u Práva, jehož čtení je sice trošku pro otrlé, ale přinejmenším u sobotního vydání se dalo i občas pobavit. Je například vskutku obrovským překvapením, že Odbory vyzvaly občany: Nevolte pravicové strany, jak se lze dočíst v titulku na druhé stránce. Anebo, že drtivá většina obyvatel (92 procent dotázaných) chce, aby budoucí politici šetřili v první řadě na sobě, což dostalo dokonce místo na straně titulní.

A ještě naposledy z Práva a jeho titulní strany: zde se také střídají fáze strašení a uklidňování. To když v úvodním článku nejdříve ve čtenářích musí stydnout krev při zjištění, že církev se přeci jen domáhá několika budov v areálu Pražského hradu, aby byl čtenář vzápětí uklidněn, že vláda Jiřího Rusnoka tomu hodlá zabránit speciálním zákonným opatřením. Klid ale vydrží jen pár centimetrů, kde se v dalším titulku varuje, že ČSSD oslabuje a levice může přijít o většinu, což vychází ze dvou v pátek zveřejněných průzkumů (resp. volebních modelů), které sociálním demokratům slibují "jen" kolem 25 procent hlasů (více ČTĚTE ZDE).

Hrozí opakování scénáře z roku 2010?

Výsledky průzkumů se ostatně objevují i v dalších novinách včetně projevů sociálně demokratické nervozity různého stupně. Například Jiří Dienstbier mladší na druhé stránce MF DNES vzbuzuje soucitné podezření, zda se kvůli tomu nebudí ze sna:

„Pokud získáme většinu na mandáty s KSČM, budeme mít klíčovou úlohu při sestavování vlády. Kdybychom ji neměli, hrozí opakování scénáře z roku 2010, protože ostatní se mohou spiknout proti nám.“

A taktéž v MF DNES se můžeme připojit k vcelku sympatickému rozhořčení několika hudebníků v čele s Davidem Kollerem, kteří se snaží mobilizovat apatické voličstvo proti hrozící rudé vlně. „My patříme na Západ, historicky jsme západní země, na Východ nás cpou jen blázniví levičáci. Nesmíme na to zapomínat,“ apeluje Koller.

A jelikož je venku hezky (přinejmenším při vzniku těchto řádků), nebuďme škarohlídi a nekažme tuto premisu zpochybňováním, nakolik jsme opravdu historicky součástí pouze Západu a zda je platná rovnice Západ=pravice, Východ=levice. A už vůbec ne posměškem nad jeho receptem, že řešením by bylo reinstalování krále....

Čtěte také

Abych ale nezapomněl na domovské Lidové noviny. Ty totiž nabízejí pod výmluvným titulkem Kdo vám peníze vezme a kdo nechá svéráznou formu předvolebního návodu: propočet, jak by se změnily – či nezměnily – daně a platy v případě úspěchu té které strany. Asi není překvapením, že například takovým manažerům se 170 tisíci hrubého by nejvíce osekali komunisté. Už u příjmů lehce nadprůměrných či nižších je to ale nečekaně vyrovnané.

Střet je českou veřejností vnímán hrozně negativně

A na závěr ještě jednou Lidové noviny. Již v úvodu zmiňovaný dvoustránkový přepis předvolební diskuse z přílohy Orientace nabízí – kromě jiného – i několik pokusů o politologické hodnocení toho, kde dneska jsme a kam směřujeme. Nejdříve ústavní právník Jan Kysela: „Demokratická politika je nutně založena na střetu, což neznamená – jak to vidíme kolem sebe – permanentní útoky jednoho vůči druhému. Ovšem střet je českou veřejností vnímán hrozně negativně: oni se pořád hádají, přitom kdyby jim šlo o věc, dohodnou se. Proto jsou pak tolik populární technokratické či odbornické vlády, které se jakoby nehádají; lidi si pak mylně myslí, že těmhle kabinetům jde víc o věc.“

A poněkud lakoničtěji to vyjádřil publicista Bohumil Doležal: „Neříkám, že tady vznikne totalita nebo osobní diktatura, to je nesmysl; nejpravděpodobněji tady vznikne strašlivý svinčík."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.