Lidovky.cz

Peškova volební trafika: Levicový šok a tajemství volebního úspěchu

Názory

  13:50
praha - Začal nám volební týden a to, že do výpravy k hlasovacím urnám zbývá už jen pár dní, je poznat i z dnešních novin. Jako červno-rudá nit se jimi proplétá stále reálněji vypadající možnost, že levice – myšleno tedy sociální demokraté, komunisté a teoreticky i Zemanovci – nemusí přetavit hněv lidu v parlamentní většinu. Po sobotní mediální dovolené také v novinách svoji existenci připomíná ODS. A s rostoucími preferencemi roste i počet článků věnujících se hnutí ANO.

Bohuslav Sobotka foto: MAFRA - Jan Zátorský

Levicové zlé předtuchy mají na hlavních článcích všechny velké deníky s výjimkou Hospodářských novin, které jako jediné neznervózňují – či možná spíš neuklidňují - čtenáře vidinou, že ještě před pár dny téměř jistá vláda ČSSD s tichou podporou komunistů už tak jistá není. Nicméně klidu při pondělku nepřidá ani úvodní článek jejich titulní strany, kde se píše o analýze České národní banky týkající se dopadů případného pádu některého ze zdejších finančních ústavů. Ale zpátky k volbám.

Lidové noviny výše zmíněný výhled shrnují titulku „Plán ČSSD na vládu s KSČM se hroutí“. Podobně jako ostatní vycházejí z nejnovějších průzkumů veřejného mínění, podle nichž se sociálním demokratům vysněná meta 30 procent povážlivě vzdaluje. Uvnitř listu pak můžeme najít dvoustranu věnovanou předvolební debatě s lídrem sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Soudě podle fotek by člověk žádnou volební katastrofu nečekal – bezstarostně se na nich usmívají všichni zúčastnění včetně Sobotky. A starosti mu nedělá ani stále nevyloučená spolupráce s komunisty: „Máme s nimi zkušenost z krajů, koalice tam fungují. Jsou schopni pragmatických ekonomických rozhodnutí, která se budou muset dělat každý den,“ svěřil se redaktorům Lidových novin. Tak to jsem tedy na tu jejich pragmatičnost zvědav.

Flexibilní KDU-ČSL

Možné povolební patálie natěšené levice pronikly do hlavních článků titulních stran i ostatních deníků. Právo pokračuje ve svém oblíbeném strašidelném slovníku titulkem „Šok z průzkumů: levice bez většiny“ a v pokračování článku na druhé straně zaujme víra autorů článku ve flexibilitu KDU-ČSL: „Lidovci s přibližně 11 křesly by sice mohli k nadpoloviční většině pomoci, ale hlasovat po boku komunistů při vzniku vlády zatím nechtějí.“ Pro korektnost nutno dodat – že lidovci opakovaně možnou účast na vládě opírající se o komunisty vylučují.

ČTĚTE TAKÉ:

O krok dál s interpretací předvolebních průzkumů jde dnešní MF DNES, která pod zdánlivě schizofrenním, nicméně pregnantně formulovaným titulkem „ČSSD míří k vítězství, levice se bojí o většinu“ přináší analýzu hned několika sond. Z ní vyplývá, že sociální demokraté mohou střízlivě – tedy myšleno nejpravděpodobněji – pomýšlet jen na nějakých 24,5 procenta hlasů, přičemž Okumurovi „úsvitovci“ společně se Zemanovci nakonec zůstanou za branami parlamentu. To zní při pondělku jako docela dobré zpráva.

Odlišnost v průzkumech pomáhá

Sociolog Jan Herzmann, z dílny jehož společnosti analýza průzkumů pochází, také v rozhovoru pro MF DNES hledá důvod, proč setrvale roste podpora hnutí ANO miliardáře (a vlastníka vydavatelství m.j. jak citovaného deníku, tak portálu Lidovky.cz) Andreje Babiše: „Je to i tím, že pan Babiš je mimořádně silná osobnost, která navíc vystupuje naprosto jinak než politici. Neříkám jestli lépe, nebo hůře, ale jinak. Ale mluví nespisovně, plete do toho slovenštinu, někdy je arogantní, ale když vedle toho postavíte projevy lídrů ostatních stran, tak jsou pořád stejní.“

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě více se ale Babišovi věnují dnešní Hospodářské noviny, které s ním přinášejí obsáhlý dvoustránkový rozhovor, v němž zazní i následující: „Potom jsem hledal nějakého lídra, protože vím, že můj kádrový profil není ideální pro to, abych byl politikem,“ říká sebekriticky Babiš a pokračuje: „Nabízel jsem to Karlu Janečkovi, Pavlu Teličkovi, Martina Jahna jsem oslovil a vůbec řadu dalších.“ Pokud byla řeč o členství v KSČ, tak zrovna Pavel Telička jakožto někdejší majitel rudé knížky by asi ideální náhradou nebyl. Ale třeba šlo o něco jiného.

Zapomenutá ODS

A nezapomeňme na ODS, když už na ní zapomíná stále více voličů. Ta se totiž vynořila z tůně mediálního zapomnění, o němž jsem tu psal v sobotu, jednak ve formě volební inzerce, tak i v podobě článků. V MF DNES se v rámci seriálu „Den s lídrem“ můžeme dočíst, že to volební vůdkyně občanských demokratů Miroslava Němcová v kampani opravdu nemá lehké: „Mluví už trochu monotónně, dokud její proslov nepřeruší hlášení místního rozhlasu, které občany informuje, že si na náměstí mohou koupit levné brambory a cibuli,“ zní popis výjevu z náměstí v Příboře.

Právo se zase věnuje jejímu stranickému souputníkovi Martinu Kubovi. Jednak v článku „Kuba dostal od Sobotky košem“ popisuje sice neúspěšné, ale pouze politické námluvy z nedělní televizní debaty obou politiků. A o stránku dál se o tekuté kampani úřadujícího šéfa ODS můžeme dočíst v článku „V jihočeských barech frčí mezi hosty drink Kuba libre.“ Zde můžeme nahlédnout i do kuchyně tvůrců předvolebních kampaní, a to ve spokojeném výlevu jednoho z hostů podniku, kde Kuba jakožto barman roznášel drink zmíněný v titulku: „Každý si může uvědomit, v čem se liší ODS od KSČM nebo od sociálních demokratů. Jejich představitelé dělají setkání s dechovkou, zatímco občanští demokraté vyrážejí za svými voliči do barů a nočních podniků.“ Inu, každý hlas dobrý.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.