Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Rozsudek návodem

Názory

  6:00
PRAHA - Případ Bárta-Škárka je definitivně historií, ministryně spravedlnosti Benešová ani nejvyšší státní zástupce Zeman neuspěli. Stranický boss Bárta podle tuzemské justice neuplácel, když půjčoval spolustraníkům peníze proto, aby si zajistil jejich poslanecké hlasy.

Bývalí poslanci Vít Bárta (vlevo na snímku pořízeném 5. dubna 2012 u Obvodního soudu v Praze) a Jaroslav Škárka (vpravo) foto: ČTK

Pro pozorovatele tuzemského politického provozu je to hodně podivné, a ve světle jiných verdiktů i neveselé. Skoro to vypadá, jako by soudy vypracovávaly návod, jak beztrestně uplácet poslance.

Musíte především pracovat na půdě sněmovny, pak jste beztrestní, i kdyby soud nakrásně konstatoval, že půjčka může být úplatkem. Případ Bárta-Škárka to potvrzuje.

Pokud je poslanec ochoten za úplatek zobchodovat svůj mandát, pak se nemusí uplácející vázat ani na katastr Poslanecké sněmovny. Jak ukazuje případ „trafikantů“ v interpretaci Nejvyššího soudu - pokud jde o vzdání se mandátu, pohnutky v tomto případě vlastně nesmí nikdo posuzovat. Při zachování pár pravidel je poslanec nepostižitelný, i kdyby se svým mandátem obchodoval sebecyničtěji.

Pokud na začátku procesu Bárta-Škárka v sobě někdo živil naději, že soudy pečlivě narýsují, nebo alespoň naznačí, dělicí linii mezi politikou (tedy výměnou služeb, protislužeb a funkcí) a uplácením (tedy předáváním hotovosti maskovaným třeba jako půjčka), pak se dočkal toho nejhloupějšího výkladu. Imunita se smrskla na pár budov v centru metropole a vše, co se děje uvnitř jejích zdí, pak je kryto. Mechanické a návodné.

Soudy pochopitelně nejsou od toho, aby garantovaly úroveň politické kultury v zemi, nicméně zareagují-li na podobné situace takto alibisticky, politici se nebudou žinýrovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.