Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Křeček o Ukrajině mluví jako Adam B. Bartoš

Názory

  11:58
I když připustíme, že Stanislav Křeček má v lecčems pravdu, na zástupce ombudsmana se chová nepřijatelně. Můžeme brát na vědomí, že protestující v Kyjevě nereprezentují většinu národa a ukrajinská vláda vzešlá z demokratických voleb má odpovědnost za pořádek a bezpečnost, i tak ale není možné hájit střelbu ozbrojených složek do civilistů.

Stanislav Křeček foto: ČTK

Pan Křeček se tváří, jako by se něco podobného mohlo stát v Kodani či Paříži, buď lže, nebo je neuvěřitelně neinformovaný. Ve jmenovaných městech je nepředstavitelné cílené použití násilí, a sice nikoli za účelem pacifikace demonstrujících, ale k tomu, aby vyprovokovalo co netvrdší reakce, které by omluvily následnou ještě brutálnější odvetu. O střelbě do občanů ostrou municí nemluvě.

Kdo jiný než ochránce práv by měl přemýšlet o bezbranných lidech, kteří veřejně dávají najevo svůj politický názor? Je možné jejich životy obětovat jen proto, že kdosi v davu je ozbrojen? Pan Křeček vidí prapory nacionalistů, kterých se děsí, a proto je dle něj střelba do lidí oprávněná. Veřejná ochrana práv je v Česku ve velmi specifických rukou, ostatně ne náhodou se pan Křeček shodne s obskurní Národní demokracií Adama B. Bartoše fandící silovým složkám ukrajinského státu.

Co tvrdí zástupce ombudsmana

Všichni, kdo se cítí dotčeni a pobouřeni počínáním zástupce ochránce práv, nechť se neobracejí pouze na něj samotného. Měli by oslovit přinejmenším Václava Klause, který jej navrhl do nynější funkce, Miloše Zemana, který jej chtěl učinit dokonce ombudsmanem, a důsledně by se měli tázat svého poslance, zda tohoto pána volil, případně proč. Členové ČSSD by pak měli trochu potýrat stranické vedení za takovou volbu a nechat si vysvětlit kritéria, podle kterých posuzuje strana lidská a občanská práva.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.