Lidovky.cz

PETRÁČEK: Z Krymu na Brdy

USA

  13:10
Ruská armáda na ukrajinském Krymu funguje jako budíček. To v reakci na ni americký senátor John McCain navrhuje oživit plán protiraketové obrany. Ano, ten plán, jehož součástí měl být radar v Brdech. Týž plán, který v září 2009 odtroubil prezident Barack Obama, čímž v části našich elit vzbudil pocity zrady ve stylu „o nás bez nás“.

Radar NATO u Sokolnic poblíž slavkovského bojiště foto: Lidové noviny

Bude zajímavé sledovat, jak se k návrhu senátora McCaina postaví čeští političtí lídři a český lid. Jejich postoje napoví, jak vnímají vůli českého státu k obraně ve chvíli, kdy se ruská armáda i ruská hranice daly do pohybu směrem na západ. Přesto lze říci, že nápad amerického senátora není dobrý. Stačí si vzpomenout na to, co se dělo a co se říkalo před pěti lety.

Hlavní argument pro americký radar v Brdech spočíval v tom, že deklaruje naši vůli k obraně a upevní naši vazba na USA. („Jsme v NATO, v EU, v schengenské dohodě, máme vyvážené ekonomické vztahy s Německem a Ruskem a už nám chybí jen americká vojenská přítomnost, abychom byli opravdu spokojeni,“ řekl premiér Topolánek v rozhovoru pro Respekt.) Všichni odpovědní lidé po celou dobu zdůrazňovali, že radar není namířen proti Rusku.

K TÉMATU:

Měl být součástí obrany západní civilizace proti nečekanému útoku odkudkoliv. Mluvilo se hodně o Íránu, neboť Teherán používal bojovou rétoriku a zkoušel rakety s doletem až na Balkán. Ale Rusko  mělo být spíše součástí radarem chráněného území než jeho cílem.

Pokud se plán protiraketové obrany včetně radaru obnoví v reakci na ruský útok na Krym, podpoří hlavní argument Putina. Potvrdí jeho výstrahu, že protiraketová obrana byla od počátku zamýšlena jako zbraň proti Rusku, že Putin měl od počátku pravdu a že Západ od počátku lhal, aby dostal Rusko na lopatky. Navíc i kdybychom radar považovali za zbraň vůči Rusku, je dobré si uvědomit, že nedokáže zabránit invazím typu té krymské ani před nimi včas varovat.

A ještě něco. Obnovený plán protiraketové obrany by mohl až nepříjemně jasně ukázat, jak je to s českými vládními elitami, českým lidem a jejich vůlí k obraně. Nezapomínejme, že proti radaru v Brdech bylo 70 procent průzkumových Čechů. Před pěti lety se nevůle k obraně skryla za Obamův „zrady zvon“ (tak to psala v komentáři MF Dnes). Kdyby se nyní – po zahájení ruského postupu na západ – ukázala v plné nahotě, nebyl by to hezký pohled.

VŠE O UKRAJINĚ A KRYMU NAJDETE ZDE.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.