Lidovky.cz

PETRÁČEK: Stropnického matrix

Evropa

  13:05
Otázka, zda se máme být ostražití k Rusku, k jeho nově probuzené vůli k moci i agresivitě, je zcela legitimní. Už měsíce to dokládá dění na Ukrajině. Lidé odpovědní za bezpečnost by měli bedlivě analyzovat, co konkrétně teď může hrozit Ukrajině, co našim spojencům v NATO i EU (Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku...), co Česku a jak můžeme uspořádání po konci studené války upevnit.

Ministr obrany Martin Stropnický (vlevo) navštívil 25. dubna českou jednotku výcvikové mise EU TM ve výcvikovém kempu v Kati v Mali. foto: ČTK

Někde – třeba ve zmíněném Pobaltí – přijde vhod stálá přítomnost vojáků NATO. Jinde – třeba u nás – stálá přítomnost asi nutná není. To je věc analýzy i osobního postoje. Ale už není věc osobního postoje, jakými argumenty přítomnost nečeských vojáků NATO odmítat.

Dokonalou ukázkou toho, jak se to dělat nemá, je včerejší vyjádření ministra obrany Martina Stropnického. Podle něj Česká republika nepodporuje přítomnost zahraničních vojáků NATO na českém území mimo jiné proto, že lidé tu mají ještě v čerstvé paměti okupaci vojsky Sovětského svazu v roce 1968. Myslí to Stropnický vážně?

Václavu Havlovi se kdysi – těsně po sametové revoluci – vyčítalo, že chtěl zároveň rozpustit Varšavskou smlouvu i Severoatlantickou aliance. Ale teď jsme o čtvrtstoletí dále a hlavně Česko je už 15 let členem NATO. O své členství v něm samo usilovalo, demokraticky rozhodlo a Havel jako prezident to rozhodnutí účinně prosadil u spojenců. Dnes tak de facto nejde o zahraniční vojáky, ale o „nás“. Česká vláda rozhoduje o jejich rozmístění či nerozmístění. Rozhoduje o tom natolik, že na jaře roku 1999 dala Praha až jako poslední členský stát aliance povolení k tomu, aby nad českým územím mohly létat stroje NATO na Kosovo. Takže výčitky na adresu ministra Stropnického by měly být řádově větší než na adresu Havla v roce 1990.

Srovnávat aktivity vojáků NATO na českém území se sovětskou okupací v roce 1968 je hloupé i podlé. Člověk si chtě nechtě vzpomene na Václava Klause jenž stejný argument (citlivost českých občanů na pobyt cizích vojsk) použil jako prezident v debatě o plánu na americký protiraketový radar v Brdech.

Dejme tomu, že Klausův argument byl hlasem tehdejšího „matrixu“, jak říká Stropnického politický šéf Andrej Babiš. Teď ovšem slyšíme stejný argument od politika z party, jež měla „matrix“ vymést. Kdepak. Nevymítá, ale kultivuje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.