Lidovky.cz

PEŠEK: Loučení velkého krále

Názory

  13:02aktualizováno  14:27
Je to vlastně další z opožděných konců 20. století. Právě v jeho poslední čtvrtině zanechal výraznou stopu španělský král Juan Carlos I.

Španělský král Juan Carlos I. foto: Reuters

Poslední roky jeho vládnutí už jeho obraz bledl a objevovaly se na něm hluboké šrámy – ať už kvůli korupční aféře v jeho rodině či kritice, která se na kdysi téměř bezmezně oblíbeného monarchu snesla kvůli jeho (ne)slavné výpravě na slony v době ekonomické krize.

ČTĚTE VÍCE

Ať už jsou pravou příčinou jeho odchodu skutečně zdravotní problémy, jak média bezprostředně po oznámení jeho abdikace uváděla, či něco jiného, je to vlastně jedno. Jakkoliv to může znít cynicky, tak Juan Carlos trůn opouští ve správnou chvíli, neboť jinak by mohl jeho odkaz utrpět ještě víc. A je to odkaz výjimečný.

Vzepřel se svému předurčení

Máme před sebou příběh muže, který byl vychováván frankistickým režimem, aby mu dodal legitimitu a zajistil jeho kontinuitu i poté, co se „Caudillo“ odporoučí. Příběh vůdce, který se svému předurčení poté z velké části vzepřel, postavil se armádním pučistům a nasměroval Španělsko směrem k liberální demokracii. A příběh monarchy, který si dokázal získat přízeň odpůrců, pro které byl ještě o pár let dříve zrádcem.

Král Juan Carlos I. nebyl jistě dokonalý a bezchybný. A přestože jeho abdikace následuje po podobných loňských odchodech nizozemské královny Beatrix a belgického krále Alberta II., v případě španělského monarchy jde o něco, pro co je i slovo „výjimečný“ slabé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.