Lidovky.cz

PETRÁČEK: Odvaha zemřít v boji

USA

  13:19
Je dobře, že prezident Miloš Zeman navštěvuje tryzny k výročím protinacistického odboje – naposledy o víkendu v Ležákách. Od doby, kdy čeští občané v boji za svobodu umírali, uplynulo už sedmdesát let. Už je to učebnicová historie. Stále ovšem platí, že je užitečné si připomínat nesamozřejmost věcí zdánlivě samozřejmých.

Pietní akt k 69. výročí ukončení druhé světové války na pražském Vítkově. foto: ČTK

Takovou „věcí“ je i svoboda, kterou 25 let po Listopadu považujeme za definitivní, smluvně zajištěnou (jsme přece v NATO i EU), nezměnitelnou, dokonce nárokovou  – prostě za něco, nad čím se nemusí uvažovat.

Není tomu tak a má smysl to zdůrazňovat hlavně generacím, které zkušenost z boje za svobodu nemají. Ale je to vůbec naplno sdělitelné? Na to žádné měřidlo neexistuje. „Za svobodu se musí bojovat. Svoboda vyžaduje odvahu zemřít v boji,“ řekl prezident v Ležákách. Zní to dobře, mravně, rozumně i jestřábovsky, tak jak to Zeman umí. Ale dnešní doba přináší i provokativní náhledy, které mohou oslovovat mladší ročníky jiným způsobem.

Za prvé. Je otázka, co pro ně v praktickém životě znamená svoboda – co považují za její ohrožení a co by byli ochotni bránit. Výraz svoboda měnil a mění svou konkrétní náplň. Ta se posunovala od svobody náboženské (proto svobodymilovní Evropané osídlili Severní Ameriku, aniž by brali v potaz svobody indiánů) přes svobodu od daňového útlaku (proto vznikly USA), svobodu národního sebeurčení (proto vzniklo Československo) až po svobody občanské (proto si ceníme 17. listopadu 1989).

Ale volíme ještě politické strany hájící občanské svobody? Neposunujeme se od občanských svobod ke svobodám ryze individuálním, nezávazným a mnohdy virtuálním? (Taková svoboda na Síti, to je něco.)

PSALI JSME:

Za druhé. Jakkoliv to zní cynicky, největší odvahu zemřít v boji dnes projevují fanatici všeho druhu – od džihádistů až po dětské vojáky v Africe. Kdybychom hledali občany Evropské unie, kteří jsou opravdu ochotni zemřít v boji, asi nejvíce bychom jich našli mezi evropskými muslimy, kteří jezdí bojovat za svobodu pro ně svaté věci do Sýrie. A od nás šel bojovat za svobodu separatistů na východě Ukrajiny bývalý učitel tělocviku z Brna.

Problém spočívá mimo jiné v tom, že „banálně obyčejná“ západní svoboda není tak atraktivní, aby lidé s bojem – nota bene s umíráním – za ni vůbec vážně počítali. V tomto smyslu se ukazuje, že nebezpečím pro svobodu je nároková mentalita.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.