Lidovky.cz

PEŠEK: Hlava státu v teplácích

Názory

  13:13
Je známo, že francouzští prezidenti – anebo premiéři či jiní vrcholní politici – kromě svého státnického uměnÍ vynikají i jistými speciálními charakteristikami. Ty spočívají v existenci milenky, nové partnerky, případně nemanželských dětí. A francouzská společnost je zvyklá jim to nejen promíjet, ale i tolerovat, či dokonce to kvitovat. Nyní se ale u hlav států v zemi galského kohouta rozmáhá „speciální charakteristika“ jiného druhu – dostávají se do křížku se zákonem, či rovnou policií a soudy.

V roce 2006 zarazil Francouze výpad tehdejšího ministra vnitra Nicolase Sarkozyho proti mistrovskému dílu ze 17. století, románu Kněžna de Cleves. foto: REUTERSČeská pozice

Zadržení bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho je ovšem unikátní. Týká se totiž prohřešků, kterých se měl dopustit přímo během svého úřadování. Jeho předchůdce Jacques Chirac sice v roce 2011 dokonce vyfasoval u soudu podmínku, týkalo se to však starostenské etapy jeho politické kariéry, nikoliv té prezidentské. Z našeho pohledu může být také pikantní, že i v Sarkozyho případě jde – zjednodušeně řečeno - o politické trafikanství. Byť na rozdíl od české vachrlaté konstrukce je zde podezření vážnější: Sarkozy měl zajistit jednomu z vysoce postavených soudců teplé místečko v Monaku výměnou za informace o vyšetřování jeho sponzorské aféry.

Kromě kriminální roviny se u Sarkozyho hned začala řešit i ta politická – tedy, jestli mu oplétačky s policií mohou zhatit snahu o prezidentský comeback. Tři roky, které do příštích voleb zbývají, jsou ale dlouhá doba. A i kdyby to skutečně byl pro bývalého prezidenta konec kariéry, jistou útěchou mu může být, že v minulosti končily hlavy státu ve Francii i hůř. A to nejenom s podmínkou, jako Chirac, ale třeba i ztrátou hlavy, jako Ludvík XVI. za francouzské revoluce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.