Lidovky.cz

PEŠEK: Úspěch ženy – bez kvót a bez průvodů

Názory

  13:14
Fieldsova medaile za matematiku je sice ve svém oboru mimořádně prestižní cena, málokdy ale její udělení vyvolá takovou pozornost. Možná se tak děje v zemích, odkud laureáti pocházejí, anebo pokud ji dostane někdo „zvláštní“. A právě to druhé se událo letos.

Marjam Mírzácháníhová foto: Reuters

Poprvé ji dostala žena – matematička íránského původu Marjam Mírzácháníhová. Rozebírat její vědecké zásluhy by bylo troufalé a zcela nad síly autora těchto řádků, pro zájemce třebas tento odkaz.

Každopádně se zdá být nepochybné, že íránská matematička dostala tuto obdobu Nobelovy cenu výhradně díky svým schopnostem a píli.Ostatně jinak by to nedotáhla ani k doktorátu na Harvardu a profesuře na Stanford University, kde nyní přednáší. A pozornost vědeckého světa vzbudila již před téměř dvacet lety – v roce 1995 – kdy ještě jakožto středoškolačka zabodovala na Mezinárodní matematické olympiádě.

Neboli, k Fieldsově medaili, která se uděluje už od roku 1936, nepomohly Marjam Mírzácháníhové žádné ženské kvóty ani pouliční průvody matematiček. Vědecký svět přitom může být – přinejmenším u některých oborů – považován za stejně uzavřený pánský klub jako politika, kde se nyní kvóty stávají moderní. A zajímavé je samozřejmě i to, že první ženská nositelka „matematické Nobelovky“ pochází právě z Íránu – tedy země někdy kritizované za diskriminaci žen. 

Ale vlastně je divné, že to s udělením Fieldsovy medaile některé z matematiček tak dlouho trvalo, když přinejmenším v nižších patrech tohoto oboru vidíme jasnou ženskou převahu. Stačí se poptat kolem sebe: kdo na škole netrpěl pod knutou matikářky? 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.