Lidovky.cz

BALDÝNSKÝ: 6 důvodů, proč na webu nečíst seznamy důvodů

Vladimír Putin

  5:00
Zdá se mi, že už za pár let postačí studentům žurnalistiky zapsat si pouhé dva semináře - TZS (Tvorba zábavných seznamů) a ApH (Aplikované hádankářství) - a budou na celoživotní fungování ve své profesi dokonale připraveni. Už skoro každá informace, která k nám doputuje, může - ba dokonce musí - mít formu seznamu, případně hádanky a odpověď na ni obdržíte po kliknutí.

Seznamy a hádanky v titulcích internetových článků. Zde na stránce Buzzfeed.com. foto: Reprofoto

Do seznamů jsou rovnány už téměř všechny oblasti našeho života, od těch vyloženě vztahových („31 věcí, které jste nevěděli o sexu“) přes kulturní („5 důvodů, proč byste se dnes měli podívat v televizi na Vyvoleného s Brucem Willisem“), meteorologické („13 důvodů, proč je září nejdepresivnějším měsícem roku“), politika zatím odolává, ale jsem si jist, že článek „8 důvodů, proč je paragrafové znění služebního zákona horší než menstruace“ se už píše (a že ho pak vydají Parlamentní listy).

Střelba do vlastních řad

Text Tomáše Baldýnského vyšel ve středečních Lidových novinách. Server Lidovky.cz jej zveřejňuje, i když kritika míří i na něj - ano, občas se podobné seznamovitosti dopouštíme i my . Zatím vesměs v relaxových rubrikách. 

Druhý nový žurnalistický žánr - „hádanka“ (obvykle ve formě věty „... a neuhodnete, co udělal!!!“ obsažené v titulku) -mě tolik netrápí. V klikově orientované ekonomice médií je jeho používání zcela pochopitelné, protože například na článek nazvaný místo „Zachránili psovi život a to, co udělal, vás dožene k slzám“ mnohem akurátněji „Neznámí cizinci obvázali psovi packu a on tak srandovně zakňučel, až to některým posluchačům s přivřenýma očima připadá, jako by říkal ,Thank you!‘“ by jistě kliklo mnohem méně lidí.

Seznamovitost však je problém větší. Hádankářství svým střídáním cimrmanovského prvku očekávání a prvku zklamání jen udržuje obyvatelstvo ve stavu permanentní polonasranosti, která sice může vyústit v malou revoluci, spojenou s rozvěšováním autorů takových textů na lampy pouličního osvětlení, ale to je asi tak všechno.

Seznamy však dělají něco mnohem horšího: přesvědčují své čtenáře, že svět je v pořádku. Protože co by mohlo být špatně, když se všechno kolem nás dá takhle pěkně srovnat a vyložit? Když je přesně „5 důvodů, proč je třeba na severu začít těžit uhlí“, „19 důvodů, proč vám ještě neodepsal“ a „21 věcí, které ještě nevíte o seriálu Přátelé“.

Svět najednou vypadá jako krásné místo k životu a my zapomínáme, že není. Že jediné, co se dá přesně spočítat, jsou rajčata na míse (a podle kvantové teorie ještě kdovíjestli), a že jestli se něco spočítat nedá vůbec, jsou to důvody, příčiny, následky. Je nesčetně příčin, proč ISIS řeže lidem hlavy, nesčetně úhlů, z jakých se lze dívat na konání Vladimira Putina, ale je i nesčetně důvodů, proč vám nezavolal (ne Putin, ten váš).

Zvykat si na seznamy je ještě ošidnější než nabývat dojmu, že se v novinách můžete dozvídat objektivní informace. Zkuste si to sami. Kolikrát si každý z nás dělal seznam důvodů, proč by se měl k něčemu odhodlat. Ale kolik jich pak skutečně potřeboval, aby to udělal? Jeden. Anebo všechny.

Nic mezi tím.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.