Lidovky.cz

PETRÁČEK: Oplzlost je horší než vulgarita

Názory

  17:01
Pozdvižení nad vulgaritou Miloše Zemana zmítá společností. Zůstává samozřejmě faktem, že hlava státu překročila meze, ale to není nejpodstatnější sdělení.

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 26. října recepce na české ambasádě v Pekingu. foto: ČTK

Už mnohokrát bylo řečeno, že česká společnost je liberálně-plebejská. Ať už si o té charakteristice myslíme cokoliv, jisté je, že po vulgárních výrazech se u nás neomdlévá. Spíše teď zůstává poněkud zakryto, že vulgární výrazivo není doménou „lumpenkavárny“, jak po svám vystoupení v Hovorech z Lán sugeruje Miloš Zeman.

Zkuste si malý test. Kdo je autorem písně skladby s těmito slovy? „Zahoďte mozky, zahoďte srdce, zahoďte všechno, co vás dělá člověkem. Staňte se prasetem. Prase si dobře žije, jen žere a pije a taky m*dá. Staňte se prasetem.“ Je to skladba Milana Knížáka a jeho skupiny Aktual. Nic proti ní ani jejímu výrazivu. Ale řadí snad Zeman Knížáka do „lumpenkavárny“? Těžko, vždyť před volbou prezidenta Knížák odmítal Schwarzbenberga natolik, že de facto nepřímo preferoval Zemana.

VÍCE K TÉMATU:

Jen na okraj. Když skladba „Staňte se prasetem“ vyšla roku 2005 v reedici na CD Aktualu, dotyčný nosič „pokřtil“ tehdejší prezident Václav Klaus. Že by si i on zamiloval „lumpenkavárnu“ a její vulgaritu?

Kdepak. Ve vulgaritě jako takové ten nejdůležitější problém není. Pěkně to doložil v roce 1976 Ivan Martin Jirous při své závěrečné řeči v soudním procesu s Plastic People, když k předhazované vulgaritě řekl: „Jsem z venkova a od mládí jsem se účastnil mnoha povolených zábav. Byl jsem svědkem situací, kdy celý sál zpíval s hudebníky například píseň ‚Já ti ho tam našroubuju, já ti ho tam dám‘, píseň skutečně oplzlou.“

Tady je zásadní rozdíl. Rozdíl mezi vulgaritou, která se v novinách vytečkovává, a oplzlostí, která se vytečkovávat nemusí, kterou lze vyjádřit i spisovnými slovy, kterou lze veřejně předádět i na venkovské zábavě, ale přesto na hodně lidí působí odpudivě.

Hledáte-li aktuální Zemanovu „spisovnou oplzlost“, najdete ji v jeho slovech z Lán na adresu Michaila Chodorkovského. „Jestli mně na Putinově režimu něco vadí, tak to, že zavřel jenom Chodorkovského, a nikoli další oligarchy.“ Toto je skutečná výstraha, o řád převyšující vulgarity. Tato slova dokládají, že Zeman se v ničem nezměnil, že stále si osobuje roli toho, jenž určuje, kdo má „jít do tepláků“. Kdepak soud, o tom přece dělá jasno on, Miloš Zeman.

Když v dubnu 1996 Zeman odpovídal na anketní otázku MF Dnes (Jaké služby byste očekávali od mateřské školky, která požaduje za péči o jedno dítě několik tisíc korun měsíčně?), shrnul to po svém: „Na to je velice jednoduchá odpověď. Já bych nechal ředitelku takové školky zavřít.“

Když se v roce 2001 zdráhala levně prodat svůj pozemek pro stavbu továrny Philips v Hranicích na Moravě Markéta Regecová, nejprve ji šel přesvědčovat policejní náměstek Jakubík a pak se do věci vložil i premiér Zeman: „Více Philipsů, méně Regecových,“ řekl tam veřejně, aby o jeho názoru na soudní tahanici bylo jasno.

Zemanova slova o Chodorkovském toto vše oživila. Jsou to věci, které se v novinách vytečkovávat nemusí. Ale ve skutečnosti jsou oplzlejší a hrozivější než přímo vyslovené vulgarity.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.