Lidovky.cz

Benešov má podzemí plné experimentů

Starostové píší

  1:43
BENEŠOV - Necelých 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy, na dohled od řeky Sázavy, mezi zámky Konopiště a Jemniště leží město Benešov.

Experimenta přináší radost i poučení. foto: Foto archiv města

Neprávem bývá označováno za podzámčí Konopiště. Jeho historie se totiž začala psát mnohem dříve než historie panského sídla, jehož posledním soukromým majitelem byl následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d‘Este. Svěd­čí otom například zřícenina minoritského kláštera v historické benešovské čtvrti Karlov založeného v roce 1247 vyšehradským proboštem Tobiášem z Benešova, která je dominantou města.
Jen pár kroků, ale přitom několik století, dělí městskou část Karlov od centra Benešova. Na Malém náměstí stojí secesní budova Muzea umění a designu s expozicí kresby a grafiky osobností českého umění 20. století. V této budově se nachází i Muzeum Podblanicka, které zve na pomyslný výlet do historie Benešova a 102. pěšího pluku, který je úzce spjat nejen s městem, ale také s Františkem Ferdinandem d’Este. Av současné době láká také na výstavu Móda v proměnách času.
Na konci června jsme jako jeden z dalších turistických cílů otevřeli první benešovské podzemí nazvané EXPERIMENTA. Prostor se nachází pod budovou radnice. Je vyplněn především interaktivními instalacemi, kde si děti i dospělí hrají se světlem a zvukem. Expozice jsou založeny na fyzikálních procesech. Jinde se na exponáty můžete pouze dívat, u nás používáte při prohlídce nejen oči, ale především i ruce. Naše instalace musíte rozhýbat, roztočit, mačkat, a pak se dějí ty správné věci.
Autorem podzemních instalací je umělec známý i v zahraničí (Moskva, Varšava, Krakow...) atvořící díla např. pro Moravský kras či Hvězdárnu a planetárium města Brna, Jiří Suchánek. Ten se dlouhodobě věnuje tvorbě audiovizuálních instalací. Všechny ytvořil na míru přímo benešovskému podzemí.
Jiřího Suchánka jsme oslovili zhruba před dvěma lety, kdy jsme zvažovali, jak prostor využít a jak jej udělat pro návštěvníky zajímavým. Samotné chodby jsou nyní dlouhé asi 30 metrů, proto jsme museli vymyslet něco výjimečného. Jsem neskutečně rád, že se to podařilo a Benešov může nabídnout takovou kuriozitu. Vzniklo tak místo nejen tajemné, ale i poučné a zábavné. Setkáte se zde například s Elektrickou tůní, Duhovým vejcem, Nekonečnem či Kolovratem.
Celkově se Benešov snaží využít potenciálu zmíněných zámků, kdy Konopiště navštěvuje ročně desetitisíce turistů. Proto dochází i k propojování těchto míst například městským turistickým ekovláčkem. Ten vás zaveze ke všem zajímavým místům, která byste při návštěvě našeho města neměli minout a doveze návštěvníky až na zmiňovaný zámek.
Nejkrásnější částí Benešova je historická část zvaná Karlov, která leží jen kousek od náměstí a kde naleznete dominantu města, minoritský klášter. Přesněji řečeno jeho zbytek – vysoké torzo pětibokého kněžiště. Příchozí si zde mohou prohlédnout i bronzovou maketu, která znázorňuje podobu kláštera a jeho okolí ve 14. století.
Za zmínku a prohlídku stojí také Pivovar Ferdinand, jemuž dal současnou podobu především F. F. d´Este, který jej koupil roku 1897. Tvář pivovaru, jež nechal vytvořit, zůstala stejná do dnešních dnů.
Při propagaci našeho města spolupracujeme s dalšími subjekty, ato jak s dalšími městy, tak s obecně prospěšnou společností Posázaví. Máme i reklamu zacílenou i do nedaleké Prahy, kde využíváme distribuce především v metru.

Jaroslav Hlavnička, starosta města Benešov, Nestraník za Volbu pro město.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.