Lidovky.cz

Kultuře by prospěl nový systém rozpočtového rozdělování daní

Starostové píší

  1:05
MALÁ ÚPA - Vezměte si takový Český Krumlov - jedno z nejkulturnějších měst na světě chráněné UNESCO, Plzeň – evropské město kultury 2015, ale Malá Úpa? Horská vesnička ležící ve výšce 1 050 m nedaleko Sněžky přímo na hranicích s Polskem?

Kultura v Malé Úpě nestrádá. foto: Archiv Malé Úpy

Možná byste se divili, ale před druhou světovou válkou, kdy v Malé Úpě žilo desetkrát více obyvatel než nyní, se „kulturně“ žilo více než dnes. Tedy pokud za kulturu nepovažujete jen umění, ale také zvyky, obyčeje, tradice a scházení se v hospodách. V té době se kulturní život soustřeďoval hlavně kolem kostela a akcí lesníků a hasičů.

Nyní, po 70 letech je situace trochu jiná. V obci je jen 130 trvale žijících obyvatel, kteří bydlí v rozptýlené zástavbě poměrně rozlehlé obce. Během zimní a letní sezóny sice počet hostů v horském středisku naroste, ale na kulturu zase nemají čas místní, starají se totiž o své hosty.

Před několika lety se několik aktivních žen rozhodlo založit občanské sdružení Pro kulturní a sportovní rozvoj obce Malá Úpa, které organizuje tři nejdůležitější projekty v roce: červnový Jarmark, zářijové Krakonošovy toulky a celoroční projekt Pohádková stezka. Na chod sdružení přispívá i obec. Pokud by ale do rozpočtu plynulo víc příjmů, zcela jistě bychom na kulturu přidali. Co je do budoucna pro obec našeho typu nezbytné? Změnit systém rozpočtového rozdělování daní. Pokud bude fungovat, že daňové příjmy zůstanou tam, kde je služba skutečně poskytnuta, potom budeme mít víc peněz třeba i na kulturu.

Podporu kultury jsme si dali jako jeden z našich cílů. Začali jsme úpravou velkého prostoru bývalé celnice na galerii, říkáme ji Galerie Celnice 1050 a je nejvýše položenou galerií v České republice. Galerii startovala v prosinci 2014 výstava fotografa Bohdana Holomíčka, nyní vystavujeme naučné panely správy krkonošského národní parku KRNAP a na další měsíce máme v zásobě další zajímavé vystavovatele. Z galerie chceme postupně vybudovat kulturní a vzdělávací multimediální prostor s přeshraničním přesahem, galerie totiž leží přesně na hranici s Polskem. Tematicky bude zaměřena na české i světové hory a přírodu.

Čas od času se v obci konají hudební koncerty. Nemáme sice kulturní sál, ale kapely vystupují na horských chalupách a penzionech, z hudebních žánrů překvapivě vede náročnější jazz (např. pravidelný návštěvník Malé Úpy Laco Deczi). Nápadů, jak oživit „maloúpskou hudební scénu“ je více, například uspořádat v zimní sezóně mikrofestival. Hrálo by se paralelně na několika chalupách, mezi nimiž by se v křupajícím sněhu přemisťovali hudební fanoušci, rekrutující se zejména ze zimních návštěvníků Malé Úpy.

A když není kultura v Malé Úpě, dojeďme si za ní. Pro seniory, ale nejen pro ně, plánujeme organizovat výlety za hodnotnými kulturními představeními do Trutnova, Hradce Králové i Prahy. A pokud by se přidali i obyvatelé okolních obcí v úpském údolí, pomůže to posílení mezilidských a „meziobecních“ vztahů.

A jestli ke kultuře patří i posezení v hospodě, ke zvýšení nejen pivní kultury jistě přispěje nový minipivovar Trautenberk, který by mohl být otevřen již na letošní zimní sezónu.

Karel Engliš, starosta Malé Úpy, nezávislý

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.