Lidovky.cz

Veřejný prostor se snažíme měnit na místa

Starostové píší

  5:09
ÚSTÍ NAD ORLICÍ - Může architektura zachránit veřejný prostor? Samozřejmě může a taky zachraňuje. Ostatně, je to jedna z mnoha náplní architektury. Platí ovšem, že tak jako zdařilá architektura veřejný prostor zachraňuje, tak nevhodná naopak veřejnému prostoru škodí.

Tak by mohla vypadat bývalá fabrika Perla foto: Archiv města Ústí nad Orlicí - vizualizace MS GROUP

Na architektonické řešení veřejného prostoru se bohužel často zapomíná. Přitom leckdy stačí málo a nemusí se jednat o závratné investice, které zatěžují veřejný rozpočet. Z vlastní zkušenosti vím, že veřejný prostor často trpí „místní slepotou“. Tedy tím, že místa důvěrně známe z každodenního kontaktu, který je letitý a neměnný, a proto nevidíme a nevnímáme nedostatky. Protože by neměl veřejný prostor na své bezprostředního okolí působit odtrženě, je architektonické řešení klíčové a zásadní. Pro města a obce tak může sehrát pozitivní roli městský architekt.

Při řešení veřejného prostoru je důležité znát názor veřejnosti. Vždyť právě jí je primárně určen. Hledání podoby a definování výsledného návrhu je sice složitější a často zdlouhavé, ale ve výsledku přinese požadovanou identifikaci veřejného prostoru s prostředím, lokalitou, s lidmi. Díky tomu se veřejný prostor stane místem a nezůstane pouhým prostorem. V Ústí nad Orlicí jsme se touto cestou již vydali.

Naše město bohužel nemá ani historickou líbivou kulisu, ani výrazný genius loci. O to víc je oživování starých budov a veřejných prostranství pro nás důležité a zásadní. V současné době řešíme využití bývalé textilní továrny Perla. Město se stalo vlastníkem tohoto brownfieldu, který se nachází v centru města, v roce 2010. Odmítli jsme jít jednoduchou cestu, která spočívala ve výstavbě dalšího supermarketu. Novou podobu jsme hledali ve spolupráci s Komorou českých architektů prostřednictvím architektonické soutěže. Nyní diskutujeme s ústeckou veřejností o smysluplném naplnění a využití budoucího veřejného prostoru, který v nové Perle bude vznikat. Perla byla vždy v Ústí nad Orlicí místem, které znamenalo práci. Přestože nikdy nebyla veřejným prostorem, byla identifikací, orientačním bodem, přirozenou součástí města. Nyní se situace změnila, zkrachovalá továrna nikoho nezaměstnává, ale Perla, jako místo z myšlenkových map nezmizela. Proto je našim prvořadým úkolem, aby místem zůstala i nadále a aby ústecká veřejnost novou Perlu přijala za svou.

Tak by mohla vypadat bývalá fabrika Perla

Podobným způsobem jsme řešili nákupní centrum na ústeckém sídlišti. Tomuto místu se neřekne jinak než Louže. Celkovou rekonstrukci nákupního centra realizoval vlastník, tedy obchodní družstvo Konzum, ale veřejný prostor jsme řešili společně. Architekt, město, Konzum a obyvatelé sídliště. Díky diskusi byla lokalita obohacena o dětské hřiště, odpočinkovou zónu, vhodné architektonické prvky, funkčně rozmístěný městský mobiliář a novou veřejnou zeleň. Vznikla obchodní galerie Nová Louže a současně se revitalizoval veřejný prostor, který se stal centrálním místem sídliště Štěpnice.

Novou výzvou města je snaha přesvědčit vlastníka historické budovy vlakového nádraží, aby oživil nejen vlastní budovu, ale i přilehlý veřejný prostor.

Petr Hájek, starosta města Ústí nad Orlicí, SNK - Oušťáci

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.