Lidovky.cz

Zakažte podomní prodej, řekli si sami občané

Starostové píší

  2:23
ČESKÝ TĚŠÍN - Když jsem by kluk, obnášel podomní prodej tak nabídku domácích vajíček, v sezoně natrhaných borůvek, případně zazvonil postarší pán, zda nechceme nabrousit nože a nůžky. Pak ještě po sametové revoluci chodili lidé s nabídkou knih nebo oblečení. Bohužel, v poslední dekádě získal termín „podomní prodej“ zcela jiný význam. V mnoha případech je to synonymum slova podvést či okrást.

Obyvatelé Českého Těšína rozhodli sami: podomní prodejce ve městě nechtějí. foto: Archiv Českého Těšína

Nekalé praktiky těchto šmejdů, protože nazvat je obchodníky je urážkou poctivých lidí tohoto řemesla, se rozvinuly do takové podoby, že nám nezbývalo než je ve snaze ochránit ty nejslabší zakázat. Byla to také jedna z otázek, kterou jsme veřejně konzultovali s občany prostřednictvím dotazníku. Každý devátý z 364 respondentů si tehdy přál zákaz podomního prodeje na území města, současně každý osmý vyjádřil přesvědčení, že toto omezení přispěje ke snížení podomních prodejců a pomůže zvýšit bezpečí občanů Českého Těšína.

Zákaz není samozřejmě všelék. Praxe přeci jen ukázala, že lidé dostali do ruky nástroj, kterým se mohou bránit a také hrozba pokuty pro nepodnikatele až 30 tisíc, pro podnikající subjekt až 200 tisíc korun je strašákem.

Především obchodníci s elektřinou či plynem byli skutečně neodbytní. Nyní berou nohy na ramena, jen když lidé pohrozí telefonátem na linku městské policie. Občané se také začali víc hlídat navzájem, strážníci už přijímali telefonáty od třetích osob, že dům s byty pro seniory obcházejí lidé s nabídkou smluv nebo že se snaží někdo na parkovišti prodávat zboží neznámého původu. Protože se nám začali na ulicích objevovat i prodejci falešných parfémů a podivného zlata, vyhlášku jsme dodatečně doplnili i o zákaz pochůzkového prodeje.

Také to, že jsme vyvolali otevřenou diskusi, že jsme začali pořádat i besedy se strážníky a policisty o nástrahách, jaké mimo jiné nese podomní prodej, otevřelo se veřejně toto téma, lidé se začali lépe orientovat v problematice a přestali být tak důvěřiví.

Je však jisté, že kreativita podvodníků nemá mezí. Objevili se nám zde nově i falešní vodaři, kteří vybírali hotovost za propláchnutí údajně ucpané kanalizace nebo vyčerpání žumpy. Velmi nás potěšilo, že se hned na úřad obrátila jedna z občanek, abychom varovali ostatní. Vydali jsme operativně leták s telefonními čísly na dispečink vodárenské společnosti a dokonce seznamem SPZ aut, které SMVaK používá. Varování prostřednictvím médií a sociálních sítí mělo velký ohlas.

Pozor na firmu, která nabízí měření spotřeby vody

Vedení Českého Těšína varuje před další aktivitou podomních prodejců. Firma obvolává občany s tím, že jim jejich pracovník přijde změřit průtok vody. Na místě pak lidem vnucují předražené spořiče vody. Nekalí prodejci se tak snaží vyzrát na vyhlášku zakazující podomní prodej. Pokud člověk sám, například na základě telefonátu, pozve takového „obchodníka“ k sobě domů, nelze jej stíhat za porušení této vyhlášky.

Na další nekalé praktiky jsme opět přišli díky pozornosti občanů, kteří se ozvali na linku městské policie. Strážníci hned kontaktovali domovníka v jednom z domů, který uvedl, že na telefony volala neznámá osoba s tím, že jim v koupelně změří průtok vody a navrhne úsporná řešení.

Stejná nabídka se mezi tím opakovala u nájemníků v dalších lokalitách, například v Zelené a Ostravské ulici. „Kontaktovali jsme kolegy od policie a díky spolupráci se operativcům podařilo rozkrýt tento systém, který má z lidí vylákat peníze za zboží malé hodnoty. Policisté zadrželi dva muže, jednoho z Přerova, druhého z Havířova,“ uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Vít Slováček, starosta Českého Těšína, KDU-ČSL

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.