Lidovky.cz

Snad se podaří překonat „zelené“ pseudoargumenty

Starostové píší

  2:43
OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) - V posledních pěti letech patří odpadové hospodářství mezi priority městyse. Věnujeme se jak jeho materiálovému zajištění, tak vysvětlování významu třídění, protože jsme přesvědčení, že o odpady, které jako komunita vyprodukujeme, se musíme také postarat.

Letecký pohled na Okříšky foto: Archiv obce

Základem našeho systému je 13 kontejnerových stání s celkem 78 kontejnery na tříděný odpad. Vzhledem k tomu, že jedno je v odloučené osadě Loudilka, v samotných Okříškách připadá jedno stání na 170 obyvatel. Docházková vzdálenost je ale v některých případech více než 300 metrů, proto chceme vytvořit ještě tři až čtyři hnízda. Díky OPŽP jsme vybudovali vlastní komunitní kompostárnu a pořídili velkoobjemové kontejnery na bioodpad včetně vozidla na jejich svoz. Výhoda je v operativním vyvážení naplněných kontejnerů, což je především v létě důležité kvůli zápachu. Protože jsme venkovská obec s množstvím veřejné zeleně a soukromých zahrad, plánujeme ještě rozšíření počtu těchto kontejnerů.

Společnost ESKO-T provozuje v Okříškách sběrný dvůr a působí zde i soukromé Sběrné suroviny, tím pádem máme zajištěný také sběr kovů, objemného nebo stavebního odpadu. Díky spolupráci se systémy Elektrowin a Asekol zajišťujeme zpětný odběr elektrozařízení.

Množství vytříděného odpadu průběžně roste, v krajské soutěži „My třídíme nejlépe“ se v naší velikostní kategorii umisťujeme mezi nejlepšími. Vedle propagace třídění na webu, facebooku, v kabelové televizi a ve zpravodaji k tomu určitě přispělo i zvýšení komfortu prostřednictvím sady plastových tašek na tříděný odpad. Ty obdržela každá domácnost zdarma, lidé mohou papír, plasty nebo sklo odkládat a vynést až po naplnění tašky, ne běhat s každou lahví ke kontejneru samostatně. V rámci připravovaného projektu modernizace odpadového hospodářství uvažujeme i o pořízení domácích kompostérů, aby cenné živiny zůstávaly v půdě na zahrádkách. Zájem budeme zjišťovat v pravidelné anketě Okříšky 2015 a podle jejich výsledků se rozhodneme.

O své odpady bychom se měli postarat sami, je to naše povinnost. Proto mě mrzí, že v posledních letech se zbrzdila, či spíše zastavila, příprava zařízení na energetické využití odpadů pro Kraj Vysočina. Nikdy nevytřídíme smysluplně všechny odpady a energetické využití je určitě ekonomičtější i ekologičtější než ukládání na skládky. Věřím, že se časem podaří překonat „zelené“ pseudoargumenty a také Vysočina bude následovat vyspělé země a zbytkový odpad přeměňovat v cennou energii.

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.