Lidovky.cz

SHABU: Práskači? Ba ne. Policejní informátoři byli, jsou a budou

Slovensko

  11:12
PRAHA - Rozkrývání zločineckých organizací by se bez informací zevnitř tohoto prostředí neobešlo. A to především proto, že nikdo z dotčených nemá zájem skončit ve vězení, případně ještě hůře. Stačí si vzít příklad drogových gangů. Přijít na to, kde se „vaří“ a následně distribuuje pervitin, není zájem výrobců, prodejců ani nakupujících.
Policie ČR

Policie ČR foto: Reprofoto

Osvědčenou metodou je proto využívání informací od lidí, kteří se v podsvětí nějakým způsobem ocitli a mají dobrý důvod s policií spolupracovat. Existují tři základní motivy – pomsta, snaha pomoci veřejnému dobru a peníze.

Právě podle poslední varianty policisté nakupují informace. Nepředstavujme si ale „shopping“ v supermarketu. Musí se řídit závaznými postupy, sepisovat úřední záznamy a k placení využívat speciální finanční fondy. A neplatí to jen pro policii, ale i pro další bezpečnostní sbory jako vězeňskou službu a celníky.

Ne vždy se podaří získat od informátorů dostatek relevantních poznatků, aby se zločince podařilo pochytat. Přesto jde o metodu tradiční a často využívanou. Zajímavý může být pohled přes hranice do Německa. Tam mají informátoři na rozdíl od nás speciální postavení i v trestním řízení a dále pak nárok na policejní ochranu. Zejména v drogovém prostředí se totiž prozrazená spolupráce s policií rovná trestu smrti. V Česku se přitom čas od času stává, že si soud chce informátora předvolat jako svědka, aby o spolupráci s detektivy vypovídal...

Policie zadržela muže podezřelého z vazeb na teroristy, uvedl ministr Chovanec

A dovětek. V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě je jen otázkou času, kdy se začne hovořit o nutnosti zvýšit pravomoci a rozpočty bezpečnostních sborů. Ostatně myslíte si, že se za bezpečnost neplatí?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.