Lidovky.cz

Jak dál s ochranou ovzduší ?

Starostové píší

  2:14
VELKÝ OSEK (Pardubický kraj) - Jak se postupně vylepšují naše města a obce, tak začíná lidem záležet i na ovzduší, v němž novou infrastrukturu využívají. Je to dobře, protože zdraví máme jen jedno a je potřeba o něj pečovat. Bohužel je to často mařeno nezodpovědnými občany, kteří přitápí nevhodnými, dokonce i zakázanými palivy, např. mokrým dřevem, plasty, komunálním odpadem, nebo vůbec nesprávně topí.

Velký Osek - pohled od východu foto: WWW.VELKY-OSEK.CZ

Ovšem právo na příznivé životní podmínky je jedním ze základních lidských práv, zaručených i Listinou základních práv a svobod. Je tak logické, že řada obyvatel se tohoto práva chce reálně domoci. Tyto požadavky zaznívají od občanů, starostů i představitelů krajů dlouhodobě a hlasitě zejména z těch regiónů, které jsou postiženy nepříznivým ovzduším a někdy i smogem, např. Moravskoslezský čí Ústecký kraj.

Možná, že změnu k lepšímu přinese novela zákona o ochraně ovzduší, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí, protože v ní je obsažen návrh, že po opakovaném upozornění v posledních 12 měsících od orgánu ochrany ovzduší (obecní úřady s rozšířenou působností) může tento orgán provést předem ohlášenou kontrolu topeniště v soukromé domácnosti (tj. kotle na tuhá paliva).

Topivo pod lupou

Předmětem zkoumání bude způsob vytápění a použité palivo. Pokud bude identifikováno za asistence odborně způsobilé osoby, že došlo k nesprávnému topení nebo bylo použito nesprávné (zakázané) palivo, hrozí provozovateli pokuta v řádech desetitisíců korun.

Z jedné strany lze namítat, že jde o prolomení ústavního práva na domovní svobodu, ale z druhé strany právě slyšíte ty občany, kteří chtějí mít příznivé životní prostředí. Která z těchto filozofií zvítězí, bude brzy rozhodovat Parlament.

Osvěta je nezbytná

Podle Svazu měst a obcí ČR je nutná především osvěta ohledně správného způsobu vytápění tuhými palivy (uhlí, dřevo, biomasa) a podpora při výměně starých kotlů za nové, životnímu prostředí příznivější. Sankce za nesprávné topení by neměly být prioritním nástrojem nápravy. Uložení vysoké pokuty nic nevyřeší, jelikož nebude na její zaplacení...

Lze věřit a snažit se i díky podpoře státu, krajů i obcí a měst o to, aby lidé pochopili, že nesprávné topení způsobuje zdravotní potíže jejich přátelům, sousedům od nejmenších po nejstarš. Je dobře v té obci a městě, kde občan respektuje druhé a neubližuje jim, ať už fyzicky, verbálně, nebo také tím, jak topí. A to si jistě přeje každý starosta nejen jako dárek pod vánoční stromeček.

Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek, Nezávislí pro Velký Osek

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.