Lidovky.cz

MACHÁČEK: Bude rok 2016 kopií roku 2015?

Evropa

  13:26
PRAHA - Vše nasvědčuje tomu, že nový rok v zásadě přehraje scénář toho starého: migrační krize bude pokračovat, Schengen bude pod tlakem, hrozba odchodu Británie z EU potrvá a váhavé Německo bude nuceno k rozhodnosti apod.

Angela Merkelová. foto: Reuters

Všude se to teď hemží různými prognózami pro tento rok. Na serveru Bloomberg píší, že v roce 2015 jsme zažili umírání Syřanů na evropských plážích, řádění teroristů v ulicích Paříže, nárůst nacionalismu i obavy z toho, zda Evropská unie vydrží pohromadě – například.

...

Výše zmíněný výhled je vcelku obecně sdílený, ale na to reaguje v dnešních Financial Times Gideon Rachman. Podle něj je třeba si dávat pozor na „zaujatost kontinuitou“. Je to prý rozšířený omyl, který svádí k tomu, že se na nový rok pohlíží jako na ten minulý.

Nedávná zkušenost ale napovídá, že daleko důležitější jsou náhlé zvraty, diskontinuity a překvapení (můžeme jim říkat i „černé labutě“ nebo „neznámé neznámé“).

MACHÁČEK: Rozšíření Evropské unie byla chyba, míní Münchau

Na počátku roku 2014 žádný myslitel nepředvídal, že Rusko anektuje Krym nebo že do té doby neznámá džihádistická skupina ISIS dobude Mosul, druhé největší město v Iráku.

A vzpomínáte si na někoho, kdo na začátku roku 2015 předvídal, že do Německa přijde milion uprchlíků?

Nikdo neví, co bude, leč podle Rachmana je zajímavé se podívat na svět v tomto roce spíše z pohledu možné diskontinuity než kontinuity. První náhlé překvapení může letos přijít z Číny. Antikorupční kampaň odstraňuje celou řadu vlivných nepřátel současného vedení a to vše se děje na pozadí zpomalující ekonomiky, útoků na svobodu projevu a obav ze znečištění a průmyslových havárií.

Další diskontinuitou je možné zvolení Trumpa americkým prezidentem. Je to sice nepravděpodobné, ale jen to, že se Trump může stát kandidátem republikánů na prezidenta, se vlastně rovná zemětřesení. Trumpův vzestup je možná důkazem, že se něco fundamentálního v USA mění.

A další diskontinuitu může představovat odchod Británie z EU, který je nyní sice zatím nepravděpodobný, ale popularita EU bude klesat s ohledem na migrační a bezpečnostní krizi.

Co se IS týče, je skoro jasné, že utrpí územní ztráty v Iráku a možná i v Sýrii. Může ale posílit v Libyi i jinde v Africe.

...

Tato zajímavá analýza The New York Times zpochybňuje představu, že většina tzv. Latinos bude v prezidentských volbách jasně podporovat demokraty, resp. Hillary Clintonovou.

MACHÁČEK: Pesimistický průvodce rokem 2016. Polsko uklidňuje investory

Za prvé George W. Bush získal 40 procent hlasů Latinos a je otázka, co tak zásadního by se mělo měnit. Za druhé je spousta Latinos naštvaná na Baracka Obamu (a tedy idemokraty), že slíbil jistou legalizaci migrantů, ale spíše deportuje spoustu nelegálů zpět do Mexika. Krom toho jsou i mezi Latinos zastánci tvrdé protiimigrační linie, jako například republikánští kandidáti Cruz a Rubio.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.