Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Svět podle Václava Klause mladšího? Rétorika jak z 50. let

Názory

  6:21
Světe div se, ministryně školství se také jednou zastala věd humanitních s tím, že jsou ve srovnání s technickými obory dlouhodobě diskriminované, a vyslovila se pro jejich kontinuální podporu. Chce tudíž posílit jejich financování na vysokých školách a je si vědoma toho, že některé fakulty se potýkají s finančními problémy.

Václav Klaus mladší. foto: Lidové noviny

Nejenom fakulty, ale též vědní obory, které mají ve světě zvuk, jsou u nás popelkami, které se musejí stále dožebrávat. Jinde by si jejich úspěchy hýčkali, zatímco u nás se musí donekonečna cpát lidem do hlavy, jaké mají renomé, co dokázaly a jak se to ve světě oceňuje. Třeba pokud jde o českou egyptologii, že. A tak doufejme, že nezůstane jen u slovních slibů.

Klaus podruhé. Syn zakladatele se vrací do ODS

Na slova ministryně ovšem v České televizi reagoval Václav Klaus mladší jako expert pro vzdělávání ODS. Ten zase soudí, že budeme-li podporovat humanitní vědy, bude víc genderových specialistů, feministů, dotačních koučů, což není pro společnost prospěšné. Potřebujeme prý „mudry“, ne mudrlanty. To je rétorika jak z padesátých let. Pan Klaus nejenže vybere profese, které obecně leží národu v žaludku, a místo aby věci pojmenoval, demagogicky generalizuje, vědom si dobře účinku takové terminologie na obecný lid. Je přece známo, že vědec či intelektuál je parazit a ňouma s brýlemi.

Tyto názory pochopitelně souvisejí s „ozdravnou“ kúrou, kterou ODS prováděla zejména v 90. letech v kulturní oblasti. Otec Klaus svého času prohlásil, že kultura je třešinka na dortu a koupíme si ji, až to budeme potřebovat. On a jeho strana měla dojem, že když rozhoduje o financích, bude rozhodovat i o duchovním životě. Záhy se ale ukázalo, že kultura se koupit nedá, ba naopak, že se musí velmi obezřetně v domácím prostředí pěstovat.

Podle Klause mladšího jsme národ inženýrů, na tom jsme jako země zbohatli a ostatní je zbytečné. Fajn, všichni budou inženýři, chemikové, matematikové, ale bude pro ně fuška vyjádřit se v mateřštině ve srozumitelné formě. Nač studovat historii, literaturu, dějiny umění, orientalistiku, lingvistiku, dějiny divadla a filmu, sociologii a jiné. Jsou to prý obory, z kterých nic nevzniká, a jsou strašlivě hypertrofované. Vzávěru svého výkladu pak vzdělávací expert došel ke staronovému objevu, že si i humanitní obory na sebe mají vydělat.

Klaus celou dobu mluvil o humanitním vzdělání s netajeným posměchem technokrata, čímž případné problémy v této oblasti jen zjednodušuje. Jestli jeho kritika směřovala proti oborům, které generují mladé fanatiky, třeba marxisty, jak jinde uvedl, měl se vyjádřit konkrétně a nevozit se po disciplinách, bez kterých budeme zase jen polovzdělanci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.