Lidovky.cz

Naše knihovna se zrodila z darů vlastenců

Starostové píší

  1:23
BENEŠOV (Středočeský kraj) - Město Benešov je od r. 1997 zřizovatelem Městské knihovny Benešov s pobočkou v Úročnici. Knihovna je zároveň pověřena přeneseným výkonem regionálních funkcí financovaných z rozpočtu Krajského úřadu Středočeského kraje a metodicky tak působí na 114 knihoven v příslušném regionu.

V roce 2015 využilo služeb jednotlivých oddělení benešovské knihovny téměř 66 000 návštěvníků. foto: ARCHIV BENEŠOVA

V roce 2000 prošla rozsáhlou stavební rekonstrukcí a dnes je z ní moderní bezbariérová instituce, která své služby poskytuje prostřednictvím automatizovaného systému a podílí se na budování souborného katalogu SKAT a souborného katalogu CASLIN ČR.

Městská knihovna stála rovněž u vzniku Turistického informačního centra v Benešově a od r. 2000 plných 11 let provozovala jeho činnost. Podařilo se jí naplnit podmínky České centrály cestovního ruchu a získat certifikát pro označení provozovny informačního centra mezinárodně uznávaným logotypem. Rovněž se knihovně podařilo vytvořit moderní webové a facebookové stránky a grafický logotyp, který knihovnu prezentuje navenek. Kromě současného moderního vzhledu se knihovna může pochlubit i bohatou historií. Svými kořeny navazuje na své předchůdce z 30. let 19. století, kdy vznikala v Benešově knihovna z darů místních a některých pražských vlastenců, mezi něž patřil i básník a spisovatel období romantismu Karel Hynek Mácha. Navzdory tomu, že v roce 1835 Krajský úřad půjčování knih zakázal, tyto obrozenecké aktivity trvaly i nadále. Důležitým letopočtem v historii se stal rok 1896, kdy usnesením obecního výboru vzniklo Městské muzeum a Veřejná lidová knihovna a čítárna v Benešově.

V roce 2015 využilo služeb jednotlivých oddělení naší knihovny téměř 66 000 návštěvníků, z nichž 3 311 se zúčastnilo některé z akcí pořádaných pro školy či veřejnost a 4 353 návštěvníci využili možnosti internetového připojení. Služeb nejvíce využívají lidé v produktivním věku – tj. věková skupina od 30 do 60 let. Druhou nejpočetnější skupinou jsou učni, studenti a na třetím místě v pořadí jsou to děti do 15let, kteří o něco málo převyšují počet registrovaných čtenářů v důchodovém věku. Děti díky realizaci zajímavých akcí, soutěží a pořadů tráví v knihovně postupně více času a rády se sem vracejí i se svými rodiči, kamarády či sourozenci. K poslednímu dni loňského roku bylo v knihovně zaregistrováno celkem 3619 čtenářů, z toho 628 dětí do 15 let.

Od obchodních partnerů získává knihovna rabat v rozmezí cca 30-40 %. S ohledem na finanční a skladové prostory knihovny jsou publikace z rozsáhlé současné knižní produkce nakupovány většinou po jednom výtisku. S poměrně bohatým knihovním fondem, který čítá více než 160 000 knihovních jednotek, jsou čtenáři spokojeni.

Základní služby knihovny jsou poskytovány zdarma, od čtenářů je vybírán pouze poplatek související s roční registrací - 160 Kč pro dospělého čtenáře, 120 Kč pro studenty a 80 Kč pro důchodce a děti. Zpoplatněny jsou také reprografické služby a absenční půjčování zvukových a zvukově obrazových záznamů.

Abychom se ubránili případným nenechavcům, knihovna je vybavena vnitřním kamerovým systémem a zabezpečovacím detekčním systémem. Pokud se týče opozdilců při vracení výpůjček, dobře v této záležitosti funguje systém zasílání e-mailů upozorňujících na blížící se ukončení výpůjční doby. Pokud někdo lhůtu překročí, uhradí poplatek za I. – IV. upomínku. Při vymáhání pohledávek spolupracuje knihovna s advokátní kanceláří a případné problematické předává k soudnímu vymáhání.

Pod záštitou obce se většinou konají významné akce celostátního charakteru, ke kterým se knihovna připojuje. Opakovaně se jedná např. o Den pro dětskou knihu, Týden veřejných knihoven, Březen měsíc čtenářů, apod. Na podporu zájmu o knihy a čtení u začínajících čtenářů a zvýšení čtenářské gramotnosti probíhá v knihovně ve spolupráci se školami a za podpory města populární akce Pasování žáků 1. tříd na rytíře řádu čtenářského. V letošním roce se chystá již 9. ročník. Děti jsou vždy na konci školního roku v prostorách knihovny pasovány samotným králem z říše pohádek na rytíře. Předtím však musí prokázat znalost techniky čtení a složit slib ochrany a věrnosti knize a literárním pokladům. V upomínku na tento den si odnesou pamětní list a hezkou knihu. Rada města navíc odsouhlasila, že pro daný kalendářní rok mohou do dětského oddělení knihovny zdarma.

Petr Hostek, starosta Benešova, ČSSD

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.