Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Truchlení za půl mega. Nejvyšší soud stanovil ‚bolestné‘ za mrtvého

Názory

  13:23
Jakou cenu mají útrapy ze ztráty blízkého člověka? Je půl milionu korun za zabití partnera, bratra či matky dost, nebo málo? Z pohledu právníků je jistě rozhodnutí Nejvyššího soudu správné a oceňují je nejen soudci, ale i pojišťovny či advokáti.
Hřbitov - ilustrační foto.

Hřbitov - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nesporný je též pokrok v celé věci, Nejvyšší soud stanovil rozmezí čtvrt až půl milionu korun u běžného usmrcení. To je pro soudy jasné vodítko, zároveň je to ale ne omezuje, protože v odůvodněných případech mohou přiřknout pozůstalému i přes milion.

Za smrt 240 až 500 tisíc. V Česku se dává moc peněz, tvrdí Nejvyšší soud

Jenže tahle taxa za lidský život vypadá velmi podivně v situaci, kdy soudy přisuzují náhrady za trvalé následky v sumách přesahujících deset milionů. Ano, jistě, jsou v tom i náhrady ve spojitosti s nákladnou péčí o trvale zdravotně postiženou oběť, a nikoli „pouhá“ náhrada útrap.

Nicméně z hlediska pachatele se „vyplatí“ někoho spíš zabít než zmrzačit. A to i při vědomí, že kromě „útrap“ v případě usmrcení hradí třeba i další odškodné. Z pohledu pozůstalého pak jako by nemohlo platit, že se každé ráno probouzí s bolestným vědomím, že mu někdo chybí a že mrtvý jako by nebyl celoživotní trauma.

Je samozřejmé, že vznikají-li mnohaletou péčí obrovské náklady, tak je má hradit viník. Ale z tohoto pohledu je lidský život v téhle zemi stále zatraceně levný. I kupeckými počty dojdeme k tomu, že průměrný rodič za výchovu svého potomka vydá v průběhu let mnohonásobně víc.

Samozřejmě že nelze po soudu žádat, s paklíkem účtenek v ruce, peněžní náhradu za výdaje na bližního. Bavíme se stále o újmě, nikoli o majetkové škodě. Jenže újmy s tím souvisejí, a to i ty nepeněžní.

Cena zmařeného života se už počítá v milionech. Ale to nemusí stačit

V padesáti si snadno nepořídíte nejen partnera-vrstevníka, který vás bere jako „dost nejistou sázku na společnou budoucnost“, natož někoho se společnými zážitky ze školy či z prvního zaměstnání. Ve vyšším věku není snadné „opatřit si“ potomka, a už vůbec nemůžete znovu rozvrhovat a plánovat svůj život jako by vám bylo dvacet. To je přece handicap, vedle kterého půl milionu korun vypadá jako výsměch.

Pochopitelně ale nemůžete třeba fakt, že už si neseženete partnera, který si vás vezme jako člověka bez postavení a příjmu, u soudu předestírat jako újmu. Leckdo to jako újmu totiž nevnímá, naopak s přisouzeným obnosem si připadá jako atraktivnější partie.

Jakkoli je půl milionu korun za smrt málo, roli hraje jako vždy v životě hlavně náhoda. Jinak může odškodnit chybující nemocnice a jinak zadlužený narkoman.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.