Lidovky.cz

ŠŤASTNÝ: Generálská hvězda pro Komorouse po čínské šikaně? Vláda ztratila soudnost

Názory

  15:13
Podle všeho budeme mít už druhého generála, který se před rokem 1989 vyučil u StB. Vláda v pondělí navrhla povýšit do nejvyšší funkce šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Generálem už je náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který byl příslušníkem komunistické tajné policie a studoval její výběrovou školu.

Jiří Komorous před ministerstvem vnitra. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Komorous se zase připravoval na roli špiona komunistické rozvědky a na ochranu socialistického tábora měl být nasazen v zahraničí.

Zda nové prýmky dostane, nyní záleží na Miloši Zemanovi, jehož vztah k lidem s minulostí napojenou na minulý režim je dobře znám. Nevadila mu ani agentka StB Jitka Frantová - Pelikánová, která prý své chyby mládí odčinila pozdější prací. A stejných slov se zřejmě dočkáme i u Komorouse.

Návrh totiž přichází jen několik dnů po návštěvě čínského prezidenta, která sice rozpoutala debatu o chování policie při zajišťování bezpečnosti hlavy státu, ale podle Zemana zvládla akci na jedničku.

Zdá se, že už ani nejde o samotného Komorouse, ale že případné vyznamenání je spíše plesknutí špinavým hadrem přes tvář veřejnosti.

To byla práce policie opravdu tak bez poskrvnky a pochybností, že musí vláda okamžitě vyznamenat šéfa ochranné služby? A navíc bývalého StBáka? Musí to vláda až tak přehánět? Že tuto skutečnost nevidí policie, lze pochopit. Podivné je to ale u ministrů, kteří dovedou jindy vnímat náladu veřejnosti velice pečlivě. I když bude zdůvodnění povýšení znít jakkoli, všichni si ho dají do spojitosti právě s nedávnou policejní buzerací občanů s tibetskými vlajkami.

Panu Komorousovi nikdo neubližuje, nikdo mu nebrání v práci. Na to, že se připravoval na kariéru komunistického rozvědčíka, udělal v demokratické společnosti kariéru více než slušnou. Ale všechno má své limity a mělo by je vidět vedení policie, vláda, prezident i sám Komorous.

V 90. letech se často mluvilo o nutnosti udělat tlustou čáru za minulostí. Čára odpuštění a tolerance ale určitě neměla znamenat výsměch minulosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.