Lidovky.cz

PEŇÁS: S Jiráskem proti všem, nebo s Karlem do Francie

Názory

  14:29
Jako dětského a pak i trochu staršího čtenáře Aloise Jiráska – a já té četby vůbec nelituju a chystám se k ní jednou vrátit – mě mrzelo, že můj oblíbený mistr nenapsal velký román o Karlu IV. Ono je vůbec zajímavé, že o něm nemáme žádnou dobrou beletrii. Knih o něm, dobrých i slátanin, je jistě dost, ale kvalitní literatura žádná. Mírně to zachraňuje Vrchlický s Nocí na Karlštejně, což je sice limonáda, ale aspoň něco. Pak je dobrá ta Nerudova pijácká báseň a já mám ještě rád zapomenutou smutnou hru Jiří Šotoly o sklonku Karlova života Cesta Karla IV. do Francie. Ale jinak myslím nic.

Trůnící Karel IV. se znaky svých čtyř žen, Norimberk, kolem roku 1430, Berlín, Staatliche Museen Preußischer Kulturbesitz. foto: Národní galerie

To, že se Jirásek s karlovskou dobou minul, má samozřejmě své důvody. Karel byl pro nacionalistu a konzervativního pokrokáře neuchopitelný a nepohodlý. České dějiny pro Jiráska v podstatě začínají s krizí za Václava IV., vyvrcholí husitstvím, pak padnou do temna s barokem (které se přitom Jiráskovi muselo aspoň esteticky líbit, vždyť jeho odlesk ještě v Litomyšli zažil) a potom se probouzí k nové čistotě s národním obrozením: a pokud možno bez Němců, církve a šlechty. To už pak zařídil lid a dějiny po Jiráskovi, za to již nemohl.

Karel IV. se sem vůbec nehodil. Byl to kosmopolita s univerzalistickými plány, kterému Praha a Čechy spíše připadla, než by si je zvolil, ale když už, tak se snažil. Byl to taktik, diplomat, pragmatik a asi též cynik, který ovšem dbal na rovnováhu a neměnil, co nemusel. Jeho bigotní mystika a intelektuálně-magické záliby v ostatcích a v symbolické sebeprezentaci byly naprosto vzdáleny realistovi Jiráskovi, který i z apokalyptika Žižky udělal rozvážného vůdce národa.

Historička: Karel IV. by o sobě nikdy neřekl, že je Čech

Největší potíž ale musel mít Jirásek s tím, že Karel IV. byl vlastně úspěšný a že jeho vláda přinesla prosperitu a Čechy přiblížila vyspělé Evropě.

To je něco, s čím jsme měli v moderní době vždycky problém. Češi z vyspělosti dostávali často migrénu. Jako by se k vyspělému světu vždy příblížili, a pak se ho zděsili - a hledali vlastní bludnou cestu.

Jiráska sice už nečteme a Karla IV. docela hezky slavíme a obdivujeme. Ale historie je zase otevřená: buď jiráskovským směrem „proti všem“, nebo – a berte to symbolicky – do Francie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.