Lidovky.cz

Centrum Prahy je pro bezdomovce magnetem

Starostové píší

  1:11
PRAHA 1 - Snad to nebude znít příliš chlubivě, když napíši, že v Praze 1 je o osoby bez přístřeší – lidově řečeno bezdomovce – postaráno velmi dobře. Má to však dvě velká „ALE“. Naše městská část jako nejblyštivější zrcadlo metropole logicky přitahuje bezdomovce z celé republiky a koncentrace těchto osob je opravdu značná; mnozí z nich pak kromě toho každou oficiální pomoc z principu odmítají a raději si žijí doslova na své triko, pouze z milodarů.

Historické centrum Prahy 1 je známo právě i vysokou koncentrací lidí bez domova. foto: ARCHIV RADNICE

Obyvatelé Prahy 1, kteří se cítí jakkoli sociálně ohroženi včetně eventuální ztráty přístřeší, samozřejmě naleznou adresnou pomoc na naší radnici. Pro drtivou většinu bezdomovců, kteří nebydlí v Praze 1, pak městská část – ve spolupráci s organizací Naděje – zajišťuje dva projekty: nabídku práce a mobilní jednotku. Mobilní sociální služba vyjíždí v pravidelných intervalech na dohodnutá stanoviště, jež byla vybrána na na základě nejčastějšího pohybu těchto osob. Nabídka práce spočívá v tom, že lidé bez domova se mohou v Praze 1 zapojit do úklidu chodníků, přičemž si touto činností vydělají 50 korun za hodinu. Nemusejí tak kvůli základním potravinám žebrat nebo se snad dokonce dopouštět protiprávní činnosti. Oba zmíněné projekty platíme z rozpočtu městské části, stojí nás zhruba milion korun ročně.

V Praze 1 se nacházejí také dvě nízkoprahová centra (v ulicích U Bulhara a Bolzanova), kde lidé bez domova mohou nalézt nejen zázemí, ale i odbornou pomoc. Dalším projektem je nízkoprahové denní centrum pro ženy bez domova a ženy ohrožené sociálním vyloučením. Je v Žitné ulici. MČ Praha 1 jeho zřízení spolufinancovala, přičemž velký dík za jeho bezproblémový provoz patří Arcidiecézní charitě Praha.

V současné době sociální pracovníci z naší radnice ve spolupráci s magistrátními kolegy mnohem častěji navštěvují místa, kde se bezdomovci rádi scházejí, a nabízejí jim přenocování v noclehárnách. I to je samozřejmě účinná pomoc, protože lidé bez přístřeší často potřebují trochu „popostrčit“; mnozí z nich mají přece jen jinou míru odhodlání aktivně řešit své problémy.

Jelikož mám na základě koaliční smlouvy v Praze 1 na starosti právě oblast sociálních služeb, logicky se o tuto problematiku zajímám i nad běžný rámec politiky. V této souvislosti jsem se dozvěděl poměrně závažnou věc: mnoho bezdomovců na svou situaci rezignuje nikoli pouze kvůli nadměrnému požívání alkoholu, věčným potulkám apod. Na vině je totiž nezřídka i závažnější porucha osobnosti. Každý máme hranici odolnosti vůči stresu nastavenou jinak, a pokud se bez domova ocitne labilnější povaha, na problém je zaděláno. Z toho vyplývá, že při řešení problematiky lidí bez domova musíme všichni táhnout za jeden provaz a nenechávat toto břemeno převážně na neziskovém sektoru.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.