Lidovky.cz

PETRÁČEK: Střídání nestandardního počasí se stává standardem

Názory

  7:00
Fejetony s titulem Jaro je tady psával do LN Ludvík Vaculík. Ale když už Ludvíka Vaculíka není, musíme si poradit sami. Takže: Jaro je tady už šest týdnů. Jenže jaké jaro? Je normální, aby byl konec března zalitý sluncem a pak se lidé v dubnu skrývali před chladem, deštěm, ba přívaly sněhu?

Pod sněhem je i velikonoční výzdoba. foto: ČTK

Řekněme rovnou, že silně proměnlivý duben normální je. Ale celý duben provázený průniky chladu, deště, ba sněhu (nejen na horách) už působí nestandardně. Nestandardně působí i zpráva, že na jihu Čech bylo přes 10 tisíc domácností bez proudu. Tím „na jihu Čech“ byl myšlen hlavně areál okresů Prachatice a Český Krumlov, kde žije asi 100 tisíc lidí. Z toho plyne, že 10 tisíc domácností zde zahrnuje dobrou třetinu lidí žijících v daném území. Tedy žádné horské samoty či malé vesnice, které jen mají tu smůlu, že leží v povodí jednoho potoka zasaženém bleskovou povodní.

Dělat z toho obecné závěry je těžké. Média se vytrvale snaží hledat konkrétního viníka, na kterého lze ukázat prstem (nejlépe celou západní civilizaci), a spojovat tyto situace s globálním oteplováním. Když včera meteorolog Petr Dvořák hodinu debatoval se čtenáři iDNES a byl v tomto směru hodně zdrženlivý, redakce stejně dala příspěvku titulek Za extrémní zimu může globální oteplování, řekl v Rozstřelu meteorolog.

Zkusme to pojmout o něco střízlivěji. Letos proklínaný duben byl v jádru normální a přinesl hodně vláhy. Může tak snížit deficit podpovrchové vody, na který jsme si zvykli skuhrat v posledních suchých létech. Ale dubnové výkyvy též ozřejmily, zač je nyní vývoje počasí i podnebí loket. Více než o plošné oteplování jde o rozkolísání chodu počasí i jeho charakteru. Jinými slovy: střídání situací, které považujeme za nestandardní, se stává standardem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.