Lidovky.cz

PETRÁČEK: Volte, koho znáte. CDU už má program, ten ale volby nerozhodne

Názory

  6:00
Znáte osobně někoho, kdo si vybírá volební stranu podle jejího programu? Těžko. Voliči se až příliš často rozhodují podle svých sympatií či podle „ksichtů“, máme-li to říci lidově. Nejen u nás. Stačí se podívat do Německa, kde včera unie (CDU a CSU) představila svůj volební program.

Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU. foto: Reuters

Znáte osobně někoho, kdo si vybírá volební stranu podle jejího programu? Těžko. Voliči se až příliš často rozhodují podle svých sympatií či podle „ksichtů“, máme-li to říci lidově. Nejen u nás. Stačí se podívat do Německa, kde včera unie (CDU a CSU) představila svůj volební program.

Angela Merkelová vládne Německu dvanáct let. Zvítězí-li v září, dožene Kohla (16 let) a přiblíží se Bismarckovi (19 let). Jinými slovy: lídr s tímto zápisem může roli stranického volebního programu pomíjet a víc sázet na svou popularitu. Merkelová připomíná Viktora Orbána: i Maďaři volí spíš „na ksicht“ než podle programu Fideszu. Anebo Václava Klause z 90. let. Ale i kampaň „na ksicht“ má svá rizika. V roce 1996 ODS vytáhla heslo „Dokázali jsme, že to dokážeme“. Chyba – dokázali ztratit vládní většinu. Ale CDU se takových chyb varuje.

Už roku 2013 šla Merkelová do voleb s heslem „Znáte mě“. Dva roky poté se ukázalo, že voliči ji až tak neznají. Ale nečekané otevření Německa přílivu běženců a migrantů snížilo její popularitu jen dočasně. Teď se ukazuje, že skóre AfD, strany, jež měla z rizik migrační vlny těžit, klesá pod deset procent.

V tomto smyslu působí body volebního programu CDU jen okrajově: víc policistů, víc bytů, méně nezaměstnaných – kdo by to nechtěl. Zajímavější je spíš to, co v programu zvláštní kapitolu nemá, tedy témata běženci, migrace a islám. CDU jako by ústy Merkelové říkala: to nejsou témata tak problematická, aby si vyžádala zvláštní kapitoly v programu. Jinými slovy: Dokázali jsme, že to dokážeme.

To neznamená, že témata migrantů, běženců či islámu Němce netrápí. Ale při pohledu na to, co nabízejí jiné politické strany, se notná část z nich (40 procent) drží CDU a CSU. Merkelovou – program neprogram – si spojují s tím, že z Německa učinila maják dobra a pokroku, zemi, která si hoví ve vývozním i rozpočtovém přebytku, prostě hegemona EU. Nahlas se to ale v Německu neříká, neboť to nezní pokrokově. Naplno to lze říci pouze při chvále sportovních úspěchů.

Skutečný program Angely Merkelové a její CDU dobře vyjádřil včerejší titulek listu Die Welt: „Svět zoufá z obrovského potenciálu Německa. Německý fotbal má grandiózní budoucnost. Jedenadvacítka je mistrem Evropy a národní tým i bez hvězd vyhrál Pohár konfederace.“ Za slova německý fotbal dosaďte německý stát či společnost a pak si z pohledu německého voliče můžete říci: No nekupte to.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.