Lidovky.cz

Na energiích teď šetříme více než pět milionů ročně

Starostové píší

  1:25
JABLONEC NAD NISOU (Liberecký kraj) - Kvůli nepříznivé ekonomické situaci města před osmi lety jsme se zaměřili prioritně na hledání úspor. Snížili jsme provozní náklady na radnici a postupovali systematicky i v dalších oblastech života. Vyplatilo se to.

Modernizace se týkala 12 mateřských a základních škol, městské knihovny, bazénu a sportovní haly. Dokončena byla na začátku minulého roku. Na snímku je MŠ Hřbitovní. foto: ARCHIV RADNICE

Hospodaření je dnes odborníky hodnocené jako zdravé, snížili jsme městský dluh na desetinu a Jablonec je opět solidním partnerem pro banky. Můžeme zase investovat a rozvíjet se. I dnes ale pečlivě promýšlíme každý krok, třeba při nakládání s energiemi.

Zrovna nedávno jsme schvalovali finanční výsledky prvního roku našeho energeticky úsporného projektu a já si vybavil počátek tohoto příběhu. Energetičtí odborníci prošli naše budovy, podívali se na spotřebu a řekli: „Jsme vám schopni zajistit, že ročně ušetříte téměř čtyři miliony korun. Investice do úsporných opatření se bude splácet přímo z ušetřených peněz, takže vás to prakticky nebude nic stát. A pokud by se tolik peněz neušetřilo, rozdíl vám doplatíme.“ To znělo dobře. Přesto se začátky neobešly bez dlouhých diskuzí a vysvětlování. Přeci jen koncept EPC, kdy dodavatel přímo ve smlouvě garantuje úsporu, řada lidí stále nezná. Bylo třeba přesvědčit zastupitele i provozovatele jednotlivých objektů, že projekt nejen že dlouhodobě neomezí jejich pohodlí a provoz, ale naopak přinese úspory. Povedlo se. Za první rok jsme ušetřili dokonce víc - 4,6 milionu korun.

Modernizace zrealizovaná společností ENESA, což je dcera ČEZ ESCO, se týkala 12 mateřských a základních škol, městské knihovny, bazénu a sportovní haly. Dokončena byla na začátku minulého roku. Součástí projektu je také energetický management – sledování hospodaření s energií a vyhodnocování dosažených úspor, které pomáhá najít možnosti dalších úspor. Po roce provozu tak víme, že se vyplatí investovat do vzduchotechniky v Mateřské škole Hřbitovní, kompletně rekonstruovat plynovou kotelnu v Základní škole Pivovarská a přidat měření spotřeby tepla v městském plaveckém bazénu. To vše by mělo stát jeden milion korun. Deset procent zaplatíme z peněz, které se ušetřily navíc oproti plánu, deset procent přispěje městu ENESA.

Osobně mě potěšilo i to, že díky projektu jsme za rok snížili emise CO2 o 778 tun. Město dbá na zlepšování životního prostředí, a tak mě toto číslo těší dvojnásob.

Projekt EPC ale není jediným úsporným krokem, velkou změnu přinesla i revitalizace teplárenské sítě. V roce 2014 město odkoupilo většinový akciový podíl v teplárenské společnosti a zahájili jsme revitalizaci. Spočívala ve zrušení zastaralého systému centrálního rozvodu a vybudování blokových kotelen blíže odběratelům. Samozřejmostí je moderní regulační systém, který umožňuje dispečinku on-line reagovat na konkrétní situaci v objektech. Revitalizace byla úspěšně ukončena v roce 2017 a kromě úspory tepla přinesla slevu v průměru 400 Kč/GJ pro domácnosti a další koncové odběratele včetně radnice a městských organizací. I v případě zpracování tohoto projektu byla naším partnerem společnost ENESA.

PETR BEITL, primátor Jablonce nad Nisou, ODS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.