Lidovky.cz

KLESLA: Evropské zatmění. Nikdo nečeká španělskou inkvizici

Názory

  6:00
Dějiny starého kontinentu jsou plné průšvihů a nepochopitelných zvěrstev, které vznikly ze zcela logické kombinace zanedbaných společenských problémů, přehlížených strachů širokých mas a jejich politického zneužití. Jedním z příkladů je řádění španělské inkvizice, a to hlavně s cílem okrást bohatou menšinu předtím násilně konvertovaných Židů.

Migrace. foto: Reuters

 V principu šlo o následek nezvládnutého soužití nábožensky i kulturně velmi rozmanité společnosti na Pyrenejském poloostrově po vyhnání Maurů, panického strachu z jejich návratu a snahy upevnit a centralizovat královskou moc. S mírným nadhledem lze říct, že první dvě podmínky – nezvládnutý multikulturalismus a pocit vnějšího ohrožení – v Evropě beze zbytku nacházíme i dnes. Stačí, aby se objevil někdo, kdo se bude chtít chopit vlády pevné ruky.

Jistě, může se zdát přitažené za vlasy srovnávat mučení a ­upalování nevinných lidí na hranici s dneškem. Stejně neuvěřitelné ale jsou po 70 letech míru a evropské integrace i obrněné transportéry v ulicích někdejšího Karl-Marx-Stadtu. Nebo pohled na hořící auta v mírumilovností, klidem a prosperitou proslulém Švédsku před tamními volbami příští měsíc. V nich se může stát jednou z hlavních sil ultrapravicová Švédská demokratická strana a velmi podobně mohou i v obvykle podceňovaných europarlamentních volbách příští rok výrazně posílit extremistické síly. Už jen jejich vzestup a posilování pak tlačí také politiky hlavního proudu k radikálnějším postojům a­ může velmi negativně ovlivnit podobu celé Evropské unie.

EU se při řešení migrace chová pokrytecky a Itálie z toho vyvodí důsledky, zahrozil premiér Conte

Nejlepší způsob, jak se vyvarovat dalšího evropského zatmění, je, aby demokratické strany nabídly voličům lepší řešení. Především musí nahlas přiznat, že máme problém s integrací imigrantů, že dosavadní řešení selhala a začít o problému uvažovat strategicky. Ploty jsou jen krátkodobé řešení. Brusel i lídři národních států musí přestat filozoficky debatovat o krizi evropské identity jako posledních dvacet let a skutečně seriózně a velmi konkrétně v předvolební kampani říct, jak má podle nich vypadat evropská společnost za dvacet či třicet let. Dnes jen doutnající problémy se nevyplácí podceňovat, protože – jak ironicky ve slavné scénce řekla britská skupina Monty Python – nikdo nečeká španělskou inkvizici.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.