Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Voják si musí dávat bacha na flintu i na ústa

Názory

  6:00
Sledujeme velkou při o svobodu slova a úkol armády. Jak to bývá, spouštěč důležité debaty je krajně nešťastný. Po opakovaných útocích na české vojáky v Afghánistánu vyrazil poslanec Lubomír Zaorálek s požadavkem na stažení vojsk; následně neudržel nervy generál speciálních sil Karel Řehka slovy „chce se mi zvracet“ a korunu všemu nasadil ministr obrany Lubomír Metnar, jenž hodlá Řehku potrestat. Tady se stalo špatně úplně všechno.

Naučit se pracovat se silnou Čínou je podle Zaorálka lepší, než ignorovat realitu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Zaorálek řekl něco, co sdílí velká část společnosti. O smyslu boje s Talibanem a výcviku afghánských bezpečnostních sil pochybuje nejen levice, ale velmi ostře se vůči misi vymezuje i známý sběrač protestních hlasů Václav Klaus mladší z ODS. Na takovém názoru není nic špatného, ač jej nesdílíme. Nešťastné na výrocích bývalého ministra zahraničí byla forma a čas, kdy je pronesl. Tělo zabitého rotného Tomáše Procházky ještě nebylo doma z Asie a Zaorálek už tančil tance, z nichž museli talibanci vyloženě jásat: přinutit západní vojáky k odchodu je jejich strategický cíl.

Česko zažívá ojedinělý spor generálů s politiky. Jde o výroky, Řehku bych netrestal, podotýká Šedivý

Což zformuloval i generál Řehka. Jenže i on propásl dobrou příležitost mlčet. Vše, co napsal, má sice hlavu a patu, ale znevážil to výrazy „je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek“. Řehka, na nějž pějí chválu nejen vojáci, měl svá slova pečlivěji vážit. Vojákování je velmi specifické povolání. Demokracie chce po zlých zkušenostech držet mezi armádou a politikou neprostupnou zeď, proto vojáci nesmí stávkovat, politicky agitovat, ba ani se stát zastupiteli… A rozhodně nesmí zpochybňovat rozkazy a politická rozhodnutí. Zjednodušeně řečeno: až stát zavelí, musí generál sklapnout podpatky a stáhnout se z Afghánistánu třeba ihned, nadávat může jen v kasárnách.

A teď ta kardinální otázka: je poslanec Zaorálek reprezentantem státu, jehož slova nemá a nesmí armáda z principu komentovat? A smí vůbec voják komentovat výroky jakéhokoli politika, aniž by předtím svlékl uniformu?

Zkusme říci nadějné tvrzení: na střetu Zaorálek versus Řehka se ukazuje, že i politici mají ctít majestát smrti. A vojáci si uvědomili, že se nemají míchat do politických debat a psát v afektu na Facebook. Optimisticky i zakončíme: ministr Metnar pověřil potrestáním Řehky generála Aleše Opatu, jenž situaci vidí takřka stejně jako generál Karel Řehka. Ten trest se asi komunistům líbit nebude.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.