Lidovky.cz

KABÁT: Špitál pro normalizované duše. Nemocnice na kraji města ukazovala paralelní vesmír

Názory

  19:33
Před čtyřiceti lety, 5. listopadu 1978, došlo k dosud nepřekonané (a pravděpodobně nepřekonatelné) události v dějinách českého televizního vysílání. Premiéru měl seriál Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města, bez kterého by vzpomínky jedné generace nejspíš vypadaly o dost jinak.

Z Nemocnice na kraji města foto: archiv České televize

Deset let po vpádu okupačních vojsk, necelé dva roky po prvních podpisech Charty a měsíc po podmíněném rozsudku pro Václava Havla za „poškozování zájmů republiky v cizině“ dostali diváci do žíly morfiovou infuzi, díky níž mohli blaženě snít o tom, že svět je v pořádku.

Morální autority fungují, padouši se dočkají zasloužené odplaty, vratcí dostanou novou šanci a je jen na nich, zda ji využijí. Mladí muži i ženy vyrůstají do světa plného nelehkých úkolů, který však zároveň nabízí uspokojivý a hodnotami naplněný život.

Byla to skvělá reklama na socialismus, pokud by fungoval. A nejlepší na ní bylo, že v mnoha ohledech zase tak moc nelhala. Ukazovala paralelní vesmír, kde bylo téměř všechno podobné tomu našemu, jen v něm nebyly žádné sovětské tanky, nikdo si nevzpomínal na krátkou a ztracenou svobodu, nikdo neposlouchal Svobodnou Evropu, nikdo nebyl trestán za politické názory.

Nemocnice na kraji města nepotřebovala do diváků pumpovat ideologii jako Třicet případů majora Zemana: stačilo jim dát šanci uvěřit, že žijí v normálním a nikoli normalizovaném světě. Měli pak svůj stát nepochybně o něco raději. A není ani divu, že se jejich vzpomínky často odehrávají spíš v nemocnici v Boru než ve skutečném světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.