Lidovky.cz

MATOCHA: Štrasburské vítání pirátů z Afriky

Názory

  5:00
PRAHA - Většina zemí Evropské unie sice neměla žádné africké kolonie, přesto jsou od minulého úterka současně s těmi několika zeměmi s koloniální minulostí vyzvány Evropským parlamentem, aby otevřely své koloniální archivy a zavedly Měsíc černošské kultury. Pro Česko, Polsko, Maďarsko či Finsko, Litvu a Lotyšsko to je jistě velmi podnětná výzva.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Marek Slobodník/afrika.napionieri.sk

Evropským parlamentem přijaté usnesení o základních právech lidí afrického původu v EU ale tak snadno jedním úsměškem smáznout nejde. Ukazuje totiž – při filozofickém i praktickém pohledu na přijaté usnesení –, jak orgány Evropské unie propadají do stále většího šílenství a likvidují svými usneseními a nařízeními Evropu v přímém přenosu.

‚Odrazování od afrofobních tradic‘

Filozoficky je třeba se ptát, jestli lidé afrického původu mají jiná základní práva než lidé původu evropského či asijského? A dále zda mezi základní práva lidí patří právo na pozitivní diskriminaci, či měsíční festival vlastní rasové kultury? To chtějí europoslanci za ANO, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a KSČM, kteří pro usnesení o základních právech lidí afrického původu ve Štrasburku hlasovali, vážně obhajovat? Nebo doufali, že toto usnesení jako spousta dalších šílených evropských usnesení a nařízení prostě zapadne, či že se voliči nepodívají, kdo pro něj hlasoval? 

Johnson varoval, že Británie skončí po brexitu jako kolonie EU

Praktickým dopadem tohoto usnesení pak jsou mimo jiné úkoly pro členské země nejen spíše symbolické jako třeba „podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích“, nebo „odrazování od afrofobních tradic“ (Mimochodem, co přesně si pod tím europoslanci představují? Třeba že na svátek Tří králů nemá mít jeden z mágů načerněnou tvář?), ale také konkrétní a drahá podpora migrace. 

Evropský parlament v tom usnesení vyzývá členské země, aby „zajistily bezpečné a legální cesty pro přistěhovalce, kteří chtějí vstoupit do EU“, a aby lidem afrického původu „zajistily adekvátní bydlení“. Lidé evropského či asijského původu v EU nemají nárok či nepotřebují zajistit adekvátní bydlení?

A především je třeba se europoslanců ptát, proč si myslí, že problém s migranty, který již několik let Evropa zažívá, je třeba ještě více eskalovat. Který členský stát EU si přeje, aby do něj přišlo v příštích letech více uprchlíků z Afriky, a proto jim k tomu chce budovat bezpečné cesty? A jestli žádný, jak je možné, že takové usnesení schválí drtivá většina europoslanců (535 ku 124)?

Můžeme rozumět černému svědomí bývalých koloniálních mocností, jako v Africe byly Francie, Belgie, Německo či Itálie, ale proč tím obtěžují většinu zemí EU, která toto zlo nepáchala. Chtějí-li občané bývalých koloniálních mocností vyjádřit lítost nad touto historií a nějak oběti kompenzovat, můžeme tomu jen zatleskat, ale ať náklady nepřesouvají na země, které s tím nemají nic společného.

Den po přijetí tohoto usnesení afričtí migranti unesli obchodní loď, která je zachránila u libyjských břehů. Zachránění migranti napadli své zachránce, odstavili od kormidla kapitána toho tankeru, který je chtěl dovézt zpět do Libye, a vynutili si plout směrem k Maltě. Tam je zpacifikovalo až speciální ozbrojené komando a předalo maltské policii. Příchod takových pirátů chtějí europoslanci – s čestnou výjimkou tří europoslanců za Svobodné a ODS – usnadňovat a pořádat jim k tomu ještě folklorní festivaly?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.