Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Bojevik na Ukrajině. Různý metr na teror: někdy flastr, jindy podmínka

Kamberský

  5:00
Český voják Erik Eštu obžalovaný z terorismu za účast v bojích na Ukrajině, dostal tříletou podmínku a přišel o vojenskou hodnost. Dobře, ale vzpomeňme společně na jiný případ: před třemi lety zadrželi Turci Jana Silovského.

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích, kde 26. března 2019 začalo hlavní líčení v jeho případu. Nynější voják chrudimského výsadkového praporu se podle obžaloby před vstupem do české armády zapojil do bojových akcí na straně takzvané Doněcké lidové republiky, kterou na Ukrajině vytvořili proruští povstalci. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015. foto: ČTK

Tamním a posléze i českým policistům se přiznal, že se chtěl připojit k bojovníkům Islámského státu. Později Silovský, který má bipolární poruchu, řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se tam zabít. Soud mu však za podporu a propagaci terorismu ve stadiu pokusu uložil nakonec šestiletý trest za mřížemi. Dává vám to smysl?

Voják Eštu, obžalovaný z terorismu kvůli cestě na Donbas, je vinen. Dostal podmínku a ztratil vojenskou hodnost

Silovský se na žádné bojiště nikdy nedostal; je podle soudu vážně psychicky nemocný, přesto mu i Nejvyšší soud potvrdil šest let natvrdo. Eštu na Ukrajině prokazatelně byl, chlubil se fotografiemi, na nichž figuruje se zbraněmi a je obklopen proruskými separatisty, bojujícími za takzvanou doněckou republiku. Týmiž separatisty, kteří s pomocí ruského systému BUK sestřelili civilní letoun malajsijských aerolinií, na jehož palubě zahynulo skoro tři sta lidí. Jak to, že jeden dostal podmínku, a druhý šest let?

Rozsudek nad vojákem dává smysl. Erik Eštu je člověk zvláštního ražení. K soudu chodil v uniformě, i v civilním životě se často pohybuje v nějaké uniformě. Na Ukrajinu jel zjevně proto, aby si „sáhl“ na skutečný boj, ale nikoli proto, aby střílel či zabíjel. A ukrajinští separatisté jsou samozvaná ozbrojená banda, ale jejich cílem není vraždit civilisty v Praze, Paříži či New Yorku. Podmínka a konec v armádě zní pro vojáka jako milosrdný, leč logický trest. Ale co si o tom myslí pan Silovský, to raději nechtějme vědět.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.