Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Piknik pro pamětníky. Merkelová s Orbánem hovořili o evropskosti

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán si v pondělí v Šoproni na západě Maďarska společně připomněli 30. výročí let od takzvaného Panevropského pikniku. foto: ČTK/AP

Nelze si nevšimnout, jak často je Maďarsko spojováno se slovy „neevropský“, ba „protievropský“. Nechme stranou, že se má říkat „neunijní“, neboť nejde o kontinent, ale o EU. Realita je taková, že postoje maďarské vlády se za „neevropské“ označují. Ale realita je i taková, že navzdory tomu premiér Orbán v pondělí hostil kancléřku Merkelovou.
  17:06

Merkelová a Orbán si připomněli 30. výročí od chvíle, kdy se na tři hodiny otevřel průchod na Západ

Ta přitom přijela na akci ryze evropskou: na 30. výročí tzv. Panevropského pikniku, kdy při krátkém otevření hranice nejen poklábosili zástupci reformně komunistického Maďarska a Rakouska, ale dírou v plotě i historii stačily bez překážek projít na Západ stovky občanů tvrdě komunistické NDR. Byla to první oficiálně schválená díra v železné oponě. Bylo to něco, nač se v Německu nezapomíná, ať vládl Kohl, Schröder, či Merkelová.

Dobrá, řeknete si, je to velmi reálná vzpomínka na historické události roku 1989. Může ale převážit současné maďarské hříchy proti unijnímu chápání právního státu, liberální demokracie i pokroku? Sama o sobě těžko. Jenže Maďarsko má i aktuálnější zásluhu. Jen díky hlasům z visegrádských zemí mohla v Evropském parlamentu projít Ursula von der Leyenová na pozici šéfky Evropské komise. Což vyvolává otázky: „Nabídla CDU východoevropským zemím něco za jejich hlasy? Existoval nějaký deal?“ Tak se ptá list Die Welt, který si nelibuje v konspiračním vidění světa.

ZVĚŘINA: Jak vysedět Šmardu? Hamáček má volné ruce a těžkou hlavu

Přesnou odpověď nedostaneme. V pondělí po slavnosti spolu Orbán a Merkelová jednali jen v kruhu nejbližších. Ale zdá se, že na Maďarsko a jiné „zlobivé“ státy se bude v těžišti EU pohlížet shovívavěji. Též proto, že Budapešť stáhla zavedení nových správních soudů a spornou daň z reklamy, jimiž dráždila puntičkáře v EU. Není tudíž příliš divu, že očekává protihodnotu. A nebylo by příliš divu, kdyby příslib v tomto směru dostala od Merkelové k výročí Panevropského pikniku. Ostatně obě strany vědí, že času není nazbyt: ujmou-li se za dva roky vlády v Německu Zelení, nebudou mít pochopení pro nějakou „historickou veteš“, jakou byl Panevropský piknik.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.