Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Ponorka


Tomáš Baldýnský | foto: Lidovky.cz

Premium
O Norech, národu, jejž jsem v posledních dnech tak podrobně studoval, byste hlavně měli vědět, že miluje funkční prádlo. Samozřejmě i funkční svršky, Nora nepotkáte, aniž by měl na sobě všechno funkční, má-li na sobě smoking, je to goretex. Ve smokingu jde pravděpodobně do opery. Opera v Norsku bývá umístěna na vrcholu hory, vede k ní tři tisíce schodů a do šatny se vchází vodopádem.

Což Norovi nevadí, protože nekouří – potkáte-li Nora, který kouří, je to Polák. Norové milují přírodu a funkční prádlo, Poláky nenávidí, protože Norům berou práci. Proto také Norové jedí velryby, přestože jsou z přírody. Kdysi jim někdo řekl, že velryba je Polák.

Jakou českou pohádku opakuje norská televize.
Co všechno Poláci v Norsku postavili.

„Vrhl jste se již do moře?“ zeptal se mě v sauně v Bergenu asi sedmdesátiletý Nor (na sedmdesát vypadal, takže ve skutečnosti mu jistě bylo sto dvanáct). „Nevrhl,“ odpověděl jsem popravdě, protože skočit ze třímetrového můstku do černého zpěněného moře, které v této sauně sloužilo jako ochlazovací bazének, nezapadá do mé představy o vedení dlouhodobě udržitelného života. „Ale to musíte,“ řekl, „ale nejste Polák?“ Zavrtěl jsem hlavou a skočil, protože jsem musel.

V každém domě v Norsku je posilovna. Přeháním, protože je jen v každém čtvrtém domě. A když řeknu, že je plná až do půlnoci, přeháním také. Ve skutečnosti jsem tam nezahlédl lidi běhat na páse později než ve 23.38. Norové svou fitness používají i v běžném životě – když Nor dobíhá tramvaj, musí tak činit nejméně přes tři zastávky a když ji doběhne, řidič mu ujede, protože neběžel dost rychle.

Co se cen týče, všechno v Norsku stojí ve vašich penězích milion. Pokud je to delší než dvacet centimetrů, stojí to sto milionů.

Norové milují schody a snaží se stavět si domy tak, aby k nim schodů mohlo vést co nejvíce. Krátili jsme si cestu kolem domu, ke kterému vedlo 203 schodů, bydlela v něm asi nějaká stará paní. Řekla nám to její matka, která nás předběhla. Nesla jí ledničku.

Každý rok v Norsku v televizi opakují dva programy. Vorlíčkovu pohádku Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 a finále štafety mužů v běhu na lyžích mistrovství světa z roku 1982, při němž se norskému reprezentantovi Oddvaru Braaovi při kolizi s Rusákem zlomila hůlka, ale jeden z diváků mu podal náhradní, Oddvar Rusa dojel a vyhrál. Mistrovství se konalo v Norsku, takže nikoho nepřekvapuje, že s sebou měl běžkařskou hůlku i divák.

Hory jsou v Norsku všude, Norové se je rozhodli zbudovat, protože v horách vypadáte ve funkčním prádle nejméně nepatřičně. Ale postavili je Poláci, jako v Norsku všechno.

Norové mají také umění. Umělci jsou tam pojmenováváni Edvard anebo Jo Nesbö. Nejrevolučnějším norským umělcem byl Ibsen, protože se jmenoval Henrik. Málo se ví, že nejslavnější obraz Edvarda Muncha se původně jmenoval „Nor, který vidí Poláka krást mu práci“.

Základním lidským právem v Norsku je allemannsretten, „svoboda jít, kam se komu zlíbí“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.