Lidovky.cz

Názory

Programátor: Nepropadejte panice. S klimatickými změnami může bojovat umělá inteligence, zde jsou příklady


Změna klimatu. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Premium Názor
Praha - Současný problém s klimatickými změnami může pomoci vyřešit například umělá inteligence. Proto není třeba propadat zoufalství, ale po návratu domů začít přemýšlet o naší planetě, protože na řešení tohoto problému může stačit několik geniálních nápadů. Dokud nebudeme mít tyto technologie, klíčovou roli v prevenci klimatických změn bude hrát naše chování.

Když jsem byl malý chlapec, vážně jsem onemocněl. Můj imunitní systém nefungoval, jak měl. Po setkání s jinými dětmi se mi udělalo špatně, a proto jsem musel žít v izolaci. Moji milující rodiče se mi snažili ze všech sil pomoci a navštívili jsme mnoho lékařů. Ti mi předepsali silné léky, po kterých jsem ztratil veškerou energii a chuť do života.

Umělá inteligence zlepší život ve městech, říká vědec

Situace se zdála zoufalá a náš rodinný přítel navrhl pobyt v přírodě. Několikrát jsem navštívil léčebný ústav na horách, kde jsem dýchal čerstvý vzduch, a často jsem se pohyboval mezi zelenými stromy a divokými proudy řek. Celou mou rodinu překvapilo, že mě tento pobyt v přírodě po čase zcela vyléčil.

Autor:
Jak může rozvoj umělé inteligence pomoct v boji s odpadem i odlesňováním.
Že jsme se už v historii setkali s podobně neřešitelným problémem, který jsme vyřešili.

Před několika lety jsem si opět sáhl na dno svých sil. Dostal jsem hrozný syndrom vyhoření. Nadměrné pracovní zatížení se spojilo s nezdravým životním stylem a disharmonií v osobním životě. Znovu jsem se cítil velmi špatně a moje váha výrazně poklesla. Izoloval jsem se a moje vyhlídky nevypadaly růžově.

Naštěstí jsem si vzpomněl, co mi v minulosti pomohlo, a znovu jsem začal více času trávit v přírodě. Stal jsem se vášnivých turistou. Chodil jsem každý den po práci a každý víkend do přírody. Tato neobvyklá léčba postupně vyřešila všechny moje problémy.

Jen jiné paradigma

Příroda mi dvakrát zachránila život. Nyní bych jí chtěl maximálně pomoci, protože naši pomoc potřebuje. Jsem počítačový vědec a specializuji se na umělou inteligenci, zkráceně AI z anglického Artificial Intelligence. Možná si myslíte, že doma vytvářím Terminátora, ale AI je jen jiné paradigma, jak programovat počítače.

Namísto jejich poučování, co mají dělat, je necháme se učit z údajů v procesu nazvaném strojové učení. AI počítačům umožňuje vidět, slyšet, číst a rozumět. Ano, teď to skutečně zní jako Terminátor. S těmito schopnostmi dokáže umělá inteligence řešit úzce definované úkoly, které dříve mohli vykonávat pouze lidé.

Umělá inteligence se vymyká kontrole, tvrdí kanadský vědec

Nyní se můžete zeptat: Co pro mne v poslední době udělala AI? Jak tito roboti nebo počítače ovlivňují můj život? Kromě plánování globální apokalypsy. Nebojte se, jen vtipkuji. Odpověď závisí na míře vašeho nadšení, ale váš den může vypadat následovně.

Vstáváte a berete do ruky mobilní telefon, abyste si zkontrolovali e-mail. Váš poskytovatel třídí spam pomocí AI. Poté se podíváte na novinky na vaší oblíbené sociální síti vytvořené AI. Pokud jedete autem, ideální trasu vám doporučí AI. Navštívíte-li internetový obchod, výrobky, jež by vás mohly zajímat, vám navrhne AI. Umělá inteligence přinesla významný pokrok do mnoha odvětví.

Pomoc přírodě

Martin Spano, slovenský počítačový vědec.

V tuto chvíli se zdá, že umělou inteligenci nejvíce potřebuje příroda. Mnoho lidských činností, například doprava nebo odlesňování, produkují coby vedlejší účinek plyny, jako je oxid uhličitý či metan. Ty se hromadí v atmosféře a zachycují teplo, což způsobuje globální oteplování, jež poškozuje podnebí a přináší extrémní počasí.

Povodně, tornáda nebo tepelné vlny se vyskytují častěji a působí více škod než v minulosti. Kvůli oteplování také tají ledovce v polárních oblastech. V důsledku následného zvýšení hladiny moří bude mnoho měst na světě zaplaveno, a nakonec zmizí pod mořem. Možná vás překvapí, že AI může pomoci. Proto uvedu tři možná použití AI v boji proti změně klimatu.

Většina z vás pravděpodobně viděla film Wall-E – robot vyslaný na Zemi má lidem pomoci ji vyčistit od odpadu. Jde sice o sci-fi, ale myšlenka z filmu v současnosti značně rezonuje. Každý den vyprodukujeme více než miliardu tun odpadu, přičemž jeho spalováním na skládkách vznikne dvakrát více oxidu uhličitého než v celém letectví. Proto je třeba se zamyslet nad nejlepšími strategiemi, jak co nejefektivněji naložit s takovým obrovským množstvím odpadu.

Recyklace odpadu

Články Martina Spana si můžete přečíst i na jeho webu

Řešení spočívá v recyklaci, která má mnoho pozitivních dopadů na podnebí. Šetří energii, protože nemusíte extrahovat nové materiály, a výrobou z recyklovaných materiálů se jí spotřebuje méně. Například na výrobu recyklovaného papíru je třeba jen pětina vody a energie jako na nový papír. Recyklace také snižuje odlesňování – tunou takto vyrobeného papíru se ušetří zhruba 20 stromů.

Většina odpadu na světě se však nerecykluje, například USA jej recyklují jen třetinu, Slovensko ještě méně. Nejlépe jsou na tom Německo a Rakousko, které recyklují téměř dvě třetiny odpadu. Tušíte správně – Wall-E nás přichází zachránit, nebo aspoň jeho verze. Skládky začaly třídit odpad pomocí robotů, kteří fungují následovně.

Umělá inteligence pomáhá při diagnostice a léčbě

Jsou trénovaní tak, aby rozeznali všechny druhy odpadu a míru jeho kontaminace na základě počítačového vidění a strojového učení. Odpad se pohybuje na dopravních pásech a robotická ramena jej díky kamerám zvedají a třídí. Výzkumníci se nyní snaží tento systém zlepšit, aby se nemuseli spoléhat jen na počítačové vidění, ale bylo možné cítit druhy materiálů pomocí dotykových senzorů v prstech, což zvyšuje účinnost třídění.

Robotické třídičky mají oproti lidem mnoho výhod. V současnosti jsou dvakrát rychlejší, což se ještě určitě zlepší. Neunaví se, mohou pracovat 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Snižují zdravotní rizika na skládkách. Postupně pomohou dosáhnout cíl ekonomiky s žádným odpadem.

Předpovědní stroj

Jedním z nejhorších důsledků změny klimatu jsou přírodní katastrofy. Nemusíme však sedět se založenýma rukama a čekat, až se dostaví. Čím dřív víme, že nějaká přichází, tím víc životů a majetku můžeme zachránit. Když chtěl někdo ve starověkém Řecku znát budoucnost, vydal se na nebezpečnou cestu do Delf, kde se zeptal zdrogovaných kněžek Orákul. Poutník obvykle dostal záhadnou odpověď, která však nebyla příliš užitečná, což lze tušit.

Časy se však změnily. Pokud existuje oblast, v níž je AI dobrá, pak je to předpověď. Proto někteří vědci AI nazývají předpovědním strojem. Může předpovídat ceny akcií, což je velmi složité kvůli mnoha proměnným, jež je třeba zahrnout. Proč je však nepoužít na předpovídání přírodních katastrof?

Tyto systémy jsou školené na údajích z minulých extrémních povětrnostních událostí. Analyzují údaje z různých senzorů v prostředí a vidí v nich vzory, které odpovídají těm, jež už viděly v trénovaných údajích. Čím dříve a přesnější se varování dostane k institucím a lidem, tím více životů a majetku je možné zachránit.

Odlesňování

Asi každý zná otázku, pokud v lese spadne strom a nikdo není poblíž, aby jeho pád slyšel, vydá zvuk? Chceme-li zachránit Zemi, měl by. Světové lesy jsou ohrožené. Každoročně přijedeme zhruba o sto tisíc kilometrů čtverečních lesů, přibližně velikosti Jižní Koreje, čímž se odlesňování stává jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů ke změně klimatu.

Umělá inteligence je víc než internet, tvrdí muž, který naučil počítač blufovat

Podle Organizace spojených národů je většina této činnosti povolená. Její prevence je však zdlouhavá, odehrává se v terénu a vyžaduje mnoho lidských zdrojů. Naštěstí opět může pomoci AI. Prvním přístupem je rozmístění snímačů zvuku ve zranitelných oblastech. Tyto senzory jsou skryté, napájené solární energií a vydrží extrémní podmínky. Zvuk se nahrává do cloudu, kde algoritmy AI zjišťují jakékoli známky motorové pily a upozorňují místní orgány.

Další přístup kombinuje satelitní snímky a počítačové vidění. AI analyzuje satelitní snímky a hledá model, který ukazuje možnou přípravu na odlesňování, jako je budování nových cest. Tímto způsobem mohou místní orgány vidět nejen odehrávající se odlesňování, ale i ještě předtím, než začne. Toto jsou jen některá použití AI v boji proti změně klimatu.

Jediný domov

Změna klimatu se v současnosti zdá téměř neřešitelným problémem, ale v historii jsme se už s něčím podobným setkali. Na konci 19. století mělo v podstatě každé velkoměsto velký problém. Jejich dopravní systém závisel na koních, desítky tisíc přepravovaly zboží a lidi, přičemž jeden vyprodukuje deset kilogramů trusu denně. Tato města se v něm doslova topila.

V roce 1894 noviny The Times předpověděly, že za několik desetiletí budou všechna města pohřbená pod třemi metry koňského trusu. Je to již více než sto let a není v nich v podstatě žádný. Lidé si však tehdy nedokázali představit příchod technologie nazývané auto. Koně na ulici nahradila motorová vozidla a problém zmizel.

Podobně jako auto vyřešilo problém koňského trusu, ten současný s klimatickými změnami může pomoci vyřešit jiná technologie, například umělá inteligence. Proto není třeba propadat zoufalství, ale po návratu domů začít přemýšlet o naší planetě, protože na řešení problému klimatických změn může stačit několik geniálních nápadů.

Dokud nebudeme mít tyto technologie, klíčovou roli v prevenci klimatických změn bude hrát naše chování. Chraňte jakýmkoli způsobem přírodu. Co nejvíc recyklujte. Tato Země je totiž jediný domov, který máme, a přinejmenším pro naši generaci jediný domov, který kdy mít budeme.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.