Lidovky.cz

Poslední slovo

Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Feezl


Tomáš Baldýnský | foto: Lidovky.cz

Premium
Ten software se jmenuje Gaggle, ale měl by se jmenovat Fízl, protože ho v amerických školách používají k fízlování svých žáků. Zatím běží na školních počítačích pěti milionů studentů a čte vše, co píšou. Úkoly, eseje, slova, která napíšou a pak smažou. Jaké obrázky si prohlížejí a o čem chatují s kamarády. A umělá inteligence v tom všem „vyhledává rizika“.

Celá historie státního fízlování je kryta vyhledáváním rizik, protože řešit jejich příčiny je drahé a pracné a málo se na tom vydělá, no a dnes, když se tak pěkně rozjelo fízlování soukromé, je v tom peněz ještě víc.

Kdykoli umělá inteligence objeví něco, co jí připadá rizikové (“Zýtra dem vistřílet školu, kámo.“ – „K.“), upozorní lidského supervizora, kterého si rád představuju jako nějakého levného Inda, který ponocuje v Dillí, jeho děti spí za rohoží, a on u kuchyňského stolu vedle supervizování rizik amerických teenagerů zároveň vyřizuje stížnosti zákazníků Amazonu a radí důchodkyni v Německu, jak si nastavit svůj iPad Pro. Ale podle všeho, bohužel, je to nějaký Američan.

Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Ach jo

A ten v případě, že vyhodnotí riziko jako skutečně rizikové a že slova „ležela mršina rozežraná na horkém loži z oblázků“ nejsou přiznáním k vraždě třídní učitelky, ale citát z Baudelaira, upozorní školu.

Gaggle se vytahuje, že za poslední dva roky zabránil 722 sebevraždám, což je tvrzení tak diskutabilní, až se ocitá na hranici debility. Sebevraždě jednak může být úspěšně zabráněno jediným způsobem: tím, že dotyčná osoba zemře, ale věkem nebo cizí rukou. Takže jestli se nějaká holka online svěří kámošce, že si chce kvůli klukovi podřezat žíly na záchodě, a ředitel jí pak přijde zabavit žiletku, dosáhne jen toho, že si dívka koupí další a fikne se ještě s větší motivací, protože bude mít pocit, že přišla o kamarádku, protože jak jinak by se o tom říďa dozvěděl.

Poslední slovo Ivana Krause: Horká linka

Ale mnohem pravděpodobnější je, že je to číslo vycucané z prstu. 722 výskytů slov „se zabiju“ bych jistě našel ve své chatovací historii taky. A kdyby pak za mnou přišla třídní, položila mi ruku na rameno, zeptala se, jestli nemám nějaké problémy, já řekl, že ne, tak by si Gaggle jistě napsal na stránky sedmi stou dvacátou třetí.

Ale víte, co je na tom fízlování nic netušících dětí nejhorší? Že když přemýšlíte o tom, jak nepřijatelné to je, začne vám docházet, že někde uvnitř své děti fízlovat chcete. Protože jsou tak malé a neschopné a zranitelné a manipulovatelné a vy jste tu přece od toho, abyste za ně všechno rozhodli, abyste je ochránili před světem a před sebou samými, protože jim nikdy nebudete dost věřit. A pak vám dojde, že to je konec, protože to znamená, že to všeprostupující fízlování všech nakonec přijmeme a nebudeme proti němu bojovat. My ho vnitřně chceme. A nevím, jak vy, to fakt není svět, ve kterým bych chtěl žít, protože... moment, někdo zvoní, jé, dobrý den, pane řediteli. Co prosím?

Přišel jste si pro žiletku?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.