Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Hulvátství, nechutnosti a lži


Ondřej Neff | foto: Lidovky.cz

Premium
Stalo se z toho téma a vedou se o tom diskurzy a vznikají instituce namířené proti hulvátství, nechutnostem a lžím na internetu. Cílem číslo jedna je Facebook, protože tam je toho nejvíc. Cílová destinace je zákaz tohoto amerického jedu, to aby čínští dezinformátoři neměli čím rozkládat naši občansky-humanistickou společnost.

V Číně pro jistotu zakázali ten Facebook už dávno, takže vlastně dávají naší občansko-humanistické společnosti příklad. 

Opravdu to hulvátství nebagatelizuju. Před třiceti lety jsem založil Neviditelného psa a už v těch dřevních dobách nejstaršího ryze internetového deníku jsme tam měli něco jako diskusní prostor. Lidi tam psali své postřehy a uplatňovali názory a já to četl a divil jsem se. Vždyť přece vědci zjistili, že (dodejte libovolnou procentní hodnotu) procent lidí jsou debilové. Kde jsou? Kam zmizeli? Vždyť sem přispívají jen samí milí, chytří lidé, se kterými bych se rád sešel u kafe! 

Autor:

To trvalo půl roku. Pak se objevil první kretén, vzpomínám, že se podepisoval Venca Neckář. Po něm další kreténi a postupně rostl podíl hovad a klesal podíl rozumných lidí. Dnes, čímž chci říct v posledních osmadvaceti letech, tento publicistický útvar nečtu a upřímně lituju každého, kdo se chce v těch splaškách babrat, jakkoli sám je rozumný, vzdělaný a informovaný. 

Toto jsou ovšem banální zjištění. Co však vědci nezjistili, to je skutečný dopad internetového hulvátství, nechutností a lží na společnost. Hulváti a lháři byli přece vždycky. Lidi si povídali všelijaké věci. Dnes už se zapomnělo na pojem šeptanda. Znám ho z dětství. Za zavřenými dveřmi, aby děti neslyšely (a ony slyšely), si rodiče povídali, kdy to rupne. Čím bylo víc zákazů, tím víc šeptanda kvetla. Za války se poslech rozhlasu trestal smrtí, každé rádio mělo na knoflíku na zesilování hlasitosti papírek s upozorněním. Není ten facebookový informační póvl jen modernizovaná podoba někdejší šeptandy? 

Naprosto nechci nic bagatelizovat. Čtu o lidech, kteří podlehli fanatismu právě na internetu. Přistoupili k nějaké sektě, stali se z nich stoupenci extrémního ideového hnutí. To se bezesporu děje. Jenom si nejsem jist, jak dalekosáhlý je to jev. 

Řeknu jinak: je to jenom nezbytná pěna na proudu, anebo je to součást proudu, nebo dokonce nějaký protiproud? Apeluji tady, aby vědci zjistili, a přitom jsem k tomu zjišťování skeptický. V otázkách společenských vědci obvykle zjišťují to, co se od nich chce, aby zjistili, jinak nedostanou na svoje zjišťování peníze. Takže vesele zjišťují, že americké volby ovlivňují ruští trollové a že Grónsko taje kvůli uhlíkové stopě limonádových brček. Ale snad pořád ještě jsou nějací nepředpojatí badatelé, schopní nashromáždit data a odvodit z nich objektivní závěry. Pokud možno shodné s tím, co si o věci myslím já.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.