Lidovky.cz

Poslední slovo

Poslední slovo Karla Olivy: Oxymóron


Karel Oliva | foto: Lidovky.cz

Premium
Do voleb do Poslanecké sněmovny ještě zbývá docela dost času (na předčasné volby po vyslovení nedůvěry vládě to nevypadá, a navíc, i kdyby k tomu došlo, prezident by se už postaral). Tomu odpovídá (ne)činnost, nebo možná (ne)čilost stran, které nevládnou – sníce o svých vítězstvích v příštích volbách pochrupávají v opozici a občas se přitom převalí z boku na bok.

Pro příznivce demokracie, jež by jako jeden ze svých vnějších projevů s sebou měla přinášet i občasné střídání u kormidel moci, to není úplně potěšující obrázek.

Autor:

To převalení se na nedělním sněmu přihodilo straně TOP 09. Jenže zatímco běžný spáč se převaluje z levého boku na pravý nebo obráceně, „topka“, jak to vypadá, se převalila z boku levého na bok ještě levější.

Připomínám, že zkratka „TOP“ byla původně motivována slovy „tradice, odpovědnost, prosperita“, z čehož by se dalo usuzovat na politický konzervatismus, pokud tedy slovo „tradice“ budeme chápat jako předávání hodnot a postojů mezi generacemi, čemuž odpovídá jeho původ z latinského „trans+dare“, česky „pře+dávat“. Jenže přístup TOP 09 se postupně měnil, což letos 18. srpna shrnul tehdejší stranický předseda Jiří Pospíšil v rozhovoru pro Echo24 slovy „Pokud má být TOP 09 parlamentní stranou, tak se musí profilovat jako konzervativně liberální“.

Překvapilo mne to tehdy a nepřestává mne to překvapovat ani dnes. Vždy jsem se totiž domníval, že konzervatismus a liberalismus představují dva protipóly politického světa, v čemž mě navíc utvrzoval i pohled do historie: ve Velké Británii nesly dvě soupeřící politické strany dominující politické scéně v podstatě po celé 19. století právě označení „konzervativní“ a „liberální“ (a konzervativní strana je jednou z dominujících sil dodnes).

Nejsem politolog, takže mi možná ušlo, že spojení „konzervativně liberální“ dostalo časem nějaký specifický terminologický význam, ale i kdyby to tak bylo, pokládám toto sousloví za nešťastné. Když se totiž podívám do výkladových slovníků, najdu tam definice, podle nichž slovo „konzervativní“ nese význam „politicky usilující o udržení starých řádů“, zatímco přídavné jméno „liberální“ ve svém politickém užití znamená mj. „prosazování reforem v oblasti vlády, zákonodárství a administrativy“. Jak spojit „udržování starých řádů“ s „prosazováním reforem“ mi není jasné, a zdá se mi proto, že spojení „konzervativně liberální“ je něco jako „kulatý čtverec“ a jako takové zamlžuje podstatu věcí.

Možná je ale to zamlžení právě cílem, kdo ví. Možná se tím TOP 09 snaží o získání hlasů jakéhosi sjednocení jak konzervativních, tak liberálních voličů. Jenže hned po prvních vystoupeních nové paní předsedkyně, která Pospíšilův kurs ještě zesílila, to vypadá, že takovéto hrátky s významem slov „konzervativní“ a „liberální“ přinesou této straně množství hlasů odpovídající spíše průniku těchto množin.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.