Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Jak na Facebook


Ondřej Neff | foto: Lidovky.cz

Premium
Bezpečnostní konference v Mnichově asi není předmět každodenních debat. Koná se každoročně, letos už po šestapadesáté, z žádné předchozí nic světoborného nevypadlo a nedá se to čekat ani od té letošní.

Letos na konferenci vystoupil i Mark Zuckerberg, v jistém smyslu nejmocnější člověk na světě: postava jako z filmu o agentu 007 Jamesu Bondovi. Přirovnání sedí, jenom si nejsme jisti, zdali má na hlavě černý, nebo bílý klobouk.

Autor:

Z toho, co z konference proniklo, se zdá, že si je vědom vážnosti situace, ale neví si s ní moc rady. Najal pětatřicet tisíc lidí na dohled a bezpečnost. To je pěkné, ale Facebook zprostředkuje komunikaci mezi dvěma a půl miliardami lidí. S trochou nadsázky lze konstatovat, že každý z těchto bezpečáků má v referátu přes sedmdesát tisíc uživatelů této sociální sítě. Oživení v sále vyvolalo Zuckerbergovo prohlášení, že Facebook denně smaže milion falešných účtů. Je to hodně, nebo málo?

Bezděky mi tane na mysli historická anekdota o tom, jak si američtí vědci před prvním pokusným výbuchem atomové bomby v roce 1945 nebyli úplně jisti, zda štěpná reakce jaksi nepřeskočí z bomby na okolí a jestli nevybuchne celá zeměkoule. Víme, že nevybuchla. Nicméně šíření Facebooku tak trochu neřízenou štěpnou reakci připomíná. Což může být chápáno jako bonmot případný nebo nepřípadný, nicméně k řešení problémů nepřispívá.

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Kladivem na Hitlera

Zuckerberg ve svém projevu naléhal na národní státy, aby za sociální sítě také převzaly díl odpovědnosti. Evropské státy by podle něho měly nastavit regulační pravidla týkající se politického vyznění a ochrany dat, jinak hrozí autoritářská pravidla nastavená státy, jako je Čína. Odpovědnost podle něho mají převzít státy a výslovně řekl, že si uživatelé nepřejí, aby v politických otázkách rozhodovaly soukromé společnosti.

Což si jistě uživatelé nepřejí, nicméně není jasné, jak si převzetí odpovědnosti ze strany státu představuje. Pořád totiž platí, že buď internet bude svobodný, nebo nebude vůbec. Je pouze jeden prostředek, jak může státní moc zasáhnout proti svévoli na internetu, ať už na Facebooku, nebo kdekoli jinde.

Na jednotlivé uživatele v demokratické části světa stát nedosáhne. Může ale položit svoji tlapu na krk provozovateli. To Zuckerberg moc dobře ví a však se taky o tom v Mnichově zmínil. Vědí to i Číňané. Facebook v Číně režim v podstatě zatrhnul, nabídl jiné platformy, jako je miliardový WeChat, a ten bedlivě kontroluje. Chceme něco takového? Pochybuji.

Můj dojem z toho všeho je ten, že se z Facebooku hlavně stal politický klacek v dnešní studené občanské válce: exprezident Obama byl veleben, jak důvtipně využil sociální sítě k vítězství, kdežto aktuální prezident Trump je hanoben, jak zlovolně sociální sítě zneužil k oblbnutí nesvéprávné části obyvatelstva. Proti tomu se ale nedá dělat už vůbec nic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.