Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Jaroslava Veise: Zapeklitý případ s rouškami


Spisovatel Jaroslav Veis | foto: Lidovky.cz

Premium Názor
Ať už byl nápad rozeslat třem milionům lidí nad 60 let respirátor a pět roušek dobře míněnou výpomocí, nebo laciným předvolebním trikem vládní koalice, jen vědma Graciela z Libně mohla předpokládat, že se díky tomu na obzoru vynoří tak zásadní právní spor.

Pravda, stálo to 15 milionů, ale to jsou ve stínu půlbilionového státního dluhu pouhé „buráky“, jak říkával v dobách svého ministrování Miroslav Kalousek. Jde o to, zda jsou roušky zdravotnický materiál, jak soudí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nebo ochranná pomůcka, jak se domnívá ministerstvo vnitra (MV).

Autor:

Pokud platí první tvrzení, pak skutečnost, že roušky byly zalepené do nesterilizovaných obálek, a navíc nebyly opatřené příbalovou informací, neodpovídá podmínkám zákona č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích, a tudíž může ohrožovat zdraví všech příjemců – což lze klidně označit za ohrožení národního zdraví.

Pokud ovšem platí druhé tvrzení, pak do toho nemá SÚKL co mluvit, protože dozor nad trhem s ochrannými pomůckami a jejich distribucí vykonává Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta se však evidentně nechce do celé záležitosti plést, protože tvrdí, že smí vykonávat dozor pouze nad výrobky uváděnými na trh, k čemuž nedošlo, neb občanům 60+ byly roušky i respirátor strkány do poštovních schránek zdarma.

Podle důvěryhodných zdrojů iniciativní jedinci 60+, kteří se nechtějí dostat do střetu se zákonem ani se nechat vládní koalicí uplácet, řeší nastalou situaci odesíláním obálky na Úřad vlády, případně na MV, ať si je tam nosí sami.

S napětím čekám, kdy se do věci vloží ještě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nejspíš zůstane stranou, protože jeho kapacity jsou momentálně zcela vytíženy exkulpací šéfa této instituce.

Protože MV už údajně zahájilo právní kroky proti SÚKL, nelze vyloučit, že věc postoupí k soudu, absolvuje celé české justiční kolečko včetně Nejvyššího správního soudu (NSS) a nakonec přistane na stole některého ze soudců ústavních, jenž spor vrátí zpět k první instanci.

Spis by tou dobou mohl mít rozsah zhruba 40 až 50 tisíc stran analýz a znaleckých posudků, které by z Brna k prvoinstančnímu soudu (mohl by to být třeba soud pro Prahu 1) musela odvézt soudní stráž v několika sterilizovaných kontejnerech. Pokud všechno bude probíhat hladce a nevypuknou pandemie covid-20 až covid-26, k převozu do Prahy a zahájení druhé rundy sporu by mohlo dojít někdy mezi roky 2027 a 2031.

Osobně však soudím, že vzhledem k tomu, že víc než o ohrožení národního zdraví jde v celé záležitosti o ohrožení zdravého rozumu, bylo by záhodno, aby co nejdříve zasáhl Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ). Ten však k tomu bohužel postrádá příslušné pravomoce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.